Üsküdar'daki Kuş Evleri

Kuş evleri her yapıda karşımıza çıkabilir. Cami, medrese, han, ev vs.

Üsküdar'daki Kuş Evleri
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İnsan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yapılan kuş evlerinin yönleri genellikle rüzgârdan korunaklı olan güney cepheye bakar. Kuş evleri her yapıda karşımıza çıkabilir. Cami, medrese, han, ev, köprü, kütüphane, türbe, kilise ve sinagoglar üzerinde çok sayıda örnekleri görülür. Kuş evleri ağırlıklı olarak Üsküdar ve Eminönü'ndeki yapılarda mevcuttur.

Yapılan araştırmalara göre Üsküdar'da halen Ayazma, Çakırcıbaşı Hasan Paşa, Selimiye, Şemsi Ahmet Paşa, Yeni Valide Camileri ile Ahmediye Kütüphanesi ve Divitçiler Camii Sıbyan Mektebi'nde kuş evleri bulunmaktadır. Bunlar arasında kuş evleri bakımından en zengin olan eser 1760 yılında III. Mustafa'nın mimarbaşı Tahir Ağa'ya bina ettirdiği Ayazma Camii'dir. Bu caminin ana gövdesinin dış cephelerinde kubbeyi taşıyan kemerin başlama noktasında binayı çepeçevre dolanan kornişin hemen altında çok sayıda kuş köşkleri mevcuttur. Bunlardan başka avlu taç kapısının muhteşem kitabesinin iki tarafına da birer kuş köşkü yerleştirilmiştir. Kuşların barınmasına ve yuva yapmasına yarayan bu ayrıntılar sade birer delikten ibaret olmayıp, minareli cami ve kafes pencereli konaklar şeklinde yapılmış zarif birer sanat eseri görünümündedirler. Benzer zarafet ve ihtişam 1710 tarihli Yeni Valide Camii'nin batı ve kuzey duvarlarında bulunan kuş köşklerinde de sergilenmiştir. Diğer eserlerdeki kuş evleri bunlar kadar sanatsal özellikler arz etmemektedir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir