Alemdar Baba Türbesi

Bu türbe Üsküdar'ın Alemdar Köyü'nde, Alemdar Tepesi'ndeydi...

Alemdar Baba Türbesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu türbe Üsküdar'ın Alemdar Köyü'nde, Alemdar Tepesi'ndeydi. Demir parmaklıkla çevrili bu açık türbe içinde bir yatır vardı. Halk buna öteden beri Alemdar Baba Türbesi diyordu. Nezirler yapılır, kurbanlar kesilirdi. Burası aynı zamanda Üsküdar'ın bir mesiresi ve avlağıydı. Alemdağı'nın çok eski bir tarihi vardır. Anadolu'yu Türkleştirmekte ve Müslüman yapmakta büyük payları olan Danişmend Oğulları buralara kadar sızarak Bizanslılarla savaşırlardı. Danişmendlilerin buraya bir kale yaptırdıklarını da tarihi kaynaklar haber veriyorlar. Bu kale bize kadar gelmemiştir. Burada savaşırken şehit olan Danişmendlilerin türbesi bize kadar gelmişti. Son zamanlarda bu tepeden faydalanılmak isterken Türklerin bu topraklardaki en eski türbesi yok edilmiştir. Tarihçi Cenâbî, Danişmendlilerin bu türbesi hakkında bize şu bilgiyi veriyor:

"Danişmend Gazi'nin arkadaşı olan Sultan Torasan İbn-i Ali İbn-i Seyyid Cafer-el Battal ile birlikte cedleri gibi gazâ ile meşgul idiler. Bunlar Halifeye elçi göndererek fethedecekleri yerlerin idaresini istediler, o da verdi. Bunun üzerine Malatya'dan çıktılar. Sultan Torasan Konstantiniyye tarafına gitti. Çok fütuhat yaptı. Konstantiniyye kapısına kadar vasıl oldu. Orada Karadeniz'e hâkim bir yerde Alemdağı üzerinde bir kale inşa etti ve orada yerleşti. Daima İstanbul küffârı ile cenk ederdi. Nihayet yardım gelmediği için orada şehîd oldular." Hâlâ bu dağ ziyaret edilip dua için gidilir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir