Yeni Valide Camii

Bu cami Üsküdar'da Gerede Mahallesi'nde, İskele Meydanı'nın solundadır.

Yeni Valide Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu cami Üsküdar'da Gerede Mahallesi'nde, İskele Meydanı'nın solundadır. 5 Nisan 1940 (1342 H.) tarihinde İstanbul'daki cami ve mescidleri sınıflandıran defterde bu cami birinci sınıf camiler arasında 3 numarada yer alır. Buradaki adı (Cedid Valide Camii)dir. Üsküdar'da üç Valide Sultan camii vardır. Birisi, Toptaşı'ndaki III. Murad'ın anası Nurbânû Sultan'ındır. 991 H. 1583 M. yılında yapılmıştır. İkincisi, Sultan I. Ahmed'in karısı Mahpeyker Kösem Sultan'dır. 1050 H. 1640 M. yılında yaptırılmıştır. Üçüncüsü olan bu cami de 1122 H. 1710 M. yılında Sultan III. Ahmed'in anası Gülnuş Emetullah Sultan adına yaptırılmıştır. Yapılış tarihlerine göre birincisine eski, ikincisine orta, buna da Yeni Valide Sultan camii adı verilmiştir. Bugün de daha çok bu ad ile anılır. Yeni Valide sitesi cami, imaret, türbe, sebil çeşme, şadırvan, muvakkıthane, mektep, hünkâr mahveli, çarşı, bedestan, meşruta evleri ve mahyacı odasından oluşan tam teşekküllü bir manzûmedir. Devri mîmârîsinin çok muvaffak bir yadigârıdır.

Camii klâsik plana sadık kalınarak yapılmıştır. Camide, sütunlarında en iyi ak mermer kullanılmıştır. Çinileri de ya Eyüp'de veyahut İznik'te padişah emriyle yapılmıştır. Camiinin inşasından dokuz sene sonra padişah İstanbul'da Tekfur Sarayı'nda bir çini imalathanesi yaptırmıştır. Camiinin avlusu beş kapılıdır. Bu kapılar sebilden başlayarak şöyle sıralanır: Sebil ve hünkâr kapısı, bedestan kapısı, imaret ve mektep kapısı, imam kapısı, çarşı kapısı.

 

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir