Vaniköy Mescidi

Bu mescid Vaniköyü İskelesi'ndedir. Caminin sol tarafındaki kapısının önünü altı ahşap sütunun tuttuğu bir dam örter.

Vaniköy Mescidi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu mescid Vaniköyü İskelesi'ndedir. Caminin sol tarafındaki kapısının önünü altı ahşap sütunun tuttuğu bir dam örter. Mabed taş yapıdır. Üstü, minberi ve müezzin mahfeli ahşaptır. Mabedin kıble ve deniz taraflarına dördü üstünde, dördü altında sekizer, sağ tarafına iki sıra halinde altı pencere açılır. Mabedin sol tarafındaki hünkâr mahfeli, mahfelin altında iki odayla bir sofa vardır. Mahfel ahşaptır. Mabedin sol tarafına da bir kapı açılır. Sağındaki minaresi taş ve tuğla ile yapılmıştır. Hünkâr mahfeline sağdan ve soldan ondörder merdivenle çıkılır.

Bu caminin, medresenin, mektebin ve sahilsarayın bulunduğu yeri Sultan IV. Mehmed şeyhi olan Vani Mehmet Efendi'ye mülk olarak vermiştir. Şeyh Efendi burada kendisi için bir sahilsaray ile evler, sahildeki camii, arkasındaki medreseyi yaptırmıştır. Sultan II. Mustafa padişah olunca eliyle yazdığı bir levhayı mabede asmıştır. Sultan I. Mahmud mescide bir padişah mahfeli yaptırmıştır. Sultan Mahmud'un vezirlerinden Devatdar Mehmed Paşa Küçüksu Kasrı'nı yeniledikten sonra 1166 H. 1752 M. yılında bu camii yeniden yaptırmıştır. Sultan Mahmud yaz günlerinde mabede namaz kıldığı için bir daha tamir edilmiştir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir