Takkeci-Arakiyyeci Mescidi

Bu mescid Üsküdar'da Kör Bakkal'da Hacı Cafer Ağa Mahallesi'nde Kör Bakkal Sokağı'ndadır.

Takkeci-Arakiyyeci Mescidi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu mescid Üsküdar'da Kör Bakkal'da Hacı Cafer Ağa Mahallesi'nde Kör Bakkal Sokağı'ndadır. Buna (Kör Bakkal Mescidi) de derler. Mabedin iki tarafından dörder taş basamaklı merdivenle çıkılır. Taş yapıdır. Son cemaat yeri ve minberi ahşaptır. Damı da çatı örtülüdür. Sağındaki minaresi tuğladandır. Mescidi Arakiyyeci Hacı Cafer Çelebi (1012 H. 1603 M.) yapmıştır. Mescidin kıble tarafında yaptıranın mezarı vardır. Öldüğü yılda camiyi yaptırmıştır. Bu mescidi ilk defa Mehmed Ağa isminde bir hayır sahibi yaptırmıştır. Sonra kendi azadlı kölelerinden Cafer Ağa yenilemiştir. Ayvansaraylı Hüseyin Efenid bu mescidi anlatırken şunları söyler:

Takkeci mescidi denmekle şöhret bulmuştur. Minberi Sultan III. Mustafa'nın son hükümdarlık yıllarında züemadan Seyyid Mehmed Emin Ağa koymuştur. Mahallesi vardır.

Sicilli Osmânî sahibi Cafer Çelebi'yi yazarken şunları söyler: ''Arakiyyeci izafetinden olup Takkeci Mescidi'nin bânîsidir. Minberi kâtip Mehmed Efendi koymuştur. Veledi Karabaş Mahallesi'nde mektep, Daye Hatun civarında bir mescid yaptı.

Arakiyye: Türkler, başlarına giydikleri teri alan ve emen serpuşa Arakiyye derler. Arapça (arak) ter demektir. Teri aldığı için böyle adlandırılmıştır. Türkçe'de Takke denir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.04 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir