Paşa Limanı Camii

Bu camii Üsküdar İskele Meydanı'ndan Kuzguncuk'a giden asfaltın sağındaki ambarlardan ve eski karakol binasından sonra gelir.

Paşa Limanı Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu camii Üsküdar İskele Meydanı'ndan Kuzguncuk'a giden asfaltın sağındaki ambarlardan ve eski karakol binasından sonra gelir. Üstü ahşaptır. Caminin sağına ve soluna altından ve üstünden iki sıra halinde onar ve kıble tarafına dört pencere açılır. Cami haraptı. Mabedin ön kısmı ve minberi ahşaptır. Solunda hünkâr (padişah) mahfeli vardır. Altı kısmı taştan, üstü tuğladan yapılan minaresi mabedin sağındadır. Minarenin sağına bir basita (güneş saati) konmuştur. Altında şu kitâbe okunur:

"Resemehû Ali müezzini camii cedid der Üsküdar"

Kitabeye göre bu güneş saatini Üsküdar Yeni Camii müezzini Ali yapmıştır.

Camide kırmızı zemine siyahla yazılmış bir levhada "Bu cami Allah'ın evidir. Burada Allah'ın ismini zikr ediniz!..Sene 1180 yazıyordu. Bu levha bize caminin 1180 H. 1766 M. yapıldığını gösteriyor. Bir başka tezhipli levhada da Yazıcı Tabib diye meşhur olan Hacı Ahmed Sırrı'nın 1178 yılında Recep başlarında yazmış olduğu bu levhanın manası şudur: "Ömrün bereketi yani uzun ömürlü olmak, iyi işli olmaktır"

Bu levha caminin tamamlanmasından iki yıl evvel 1764 yılında yazılmıştır.

Camii yaptıran Mustafa Ağa 1184 H. 1770 M. yılında ölmüş ve Üsküdar'da Dedeler yakınında Yanık Ömer kapısı civarındaki hazireye gömülmüştür.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir