Rüstem Paşa Kimdir?

Rüstem Ebubekir Paşa, Yeniçeri Ocağı'ndan yetişmiştir.

Rüstem Paşa Kimdir?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Rüstem Ebubekir Paşa, Yeniçeri Ocağı'ndan yetişmiştir. (Askeri nizamiye) kurulduğu zaman süvari olmuş, az zamanda miralay (albay) 1256 H. 1840 M. yılında süvari livası, iki sene sonra da ferik ve aynı yıl içinde Ankara valisi olmuştur. Hassa ordusu erkânlığından sonra 1263 H. 1846 M. yılında hassa meclisi reisliğine yükselmiş, aynı sene içinde vezaretle Anadolu ordusu müşirliğine getirilmiştir. Edirne ve Selanik valiliklerinde bulunmuş, iki sene kadar azledilerek sürgüne gönderilmiştir. 1279 yılı Recebinde ölmüş ve yaptırdığı Nasuhi Tekkesi'ne gömülmüştür. (1765 M.) Bu tekkeyi ve mescidi IV. Sultan Mehmed'in kızı Hatice Sultan ile evlenerke Osmanlı hânedân damadı olan Sadr azam Hasan Paşa yaptırmıştır.

Köşedeki çeşmesini de tekke ile beraber 1280 H. 1863-64 M. yılında yaptırmıştı. Adına tekke yapılan Nasuhî Hacı Mehmed Efendi 977 H. 1569 M. yılında Kastamonu'da ölen Kastamonulu şeyh Şaban Efendi'nin neslindendir. Üsküdar'da doğduğu için (Üsküdarlı) diye meşhurdu. İstanbul'da tecvid sahibi Karabaş Ali Efendi'nin halifesi idi. Halveti tarikatına mensuptu. Kendisi ikinci pir şeklinde vasıflandırılırdı. Damat Sadrazam Hasan Paşa kendisine Üsküdar'daki Doğancılar'daki tekkeyi yaptırmıştı. 1117 H. 1705 M. yılında Eyüb Camiine salı vaizi tayin edilmişti. 1126 H. 1714 M. yılında Kastamonu'ya sürülmüş, bir sene sonra affedilerek tekkesine dönmüştü.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir