Mihrimah Sultan Vakfiyesi

Ankara'da Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde 635 numaralı defterde Mihrimah Sultan'ın bu camiye ait bir vakfiyesi vardır.

Mihrimah Sultan Vakfiyesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Ankara'da Vakıflar Genel Müdürlüğü arşivinde 635 numaralı defterde Mihrimah Sultan'ın bu camiye ait bir vakfiyesi vardır. Üstünde (merhume, mağfuretün leha Mihrimah Sultan ve merhum Rüstem Paşa hazretlerinin evkafı şerifeleri Mukafaatı hududi ve imareti amireleri hıdematı beyanında olan vakfiyei mamulün bihalarıdır) yazılıdır. Vakfiye Türkçedir. Vakfiyede Mihrimah Sultan şöyle vasıflandırılmıştır.

*Mihrimah Sultan hanım ebbedallahü tealâ bi evtad-il hulud fi ar satil vucud

32 sahife tutan vakfiye 957 yılı Rebiül evvelinin ortalarında Mihrimah mamuresinin inşasından üç sene sonra tescil edilmiştir. Vakfıyeyi Cevher Ağa ibni Abdullah ile Mercan Ağa ibni Abdurrahman'ın şehadetleriyle dikkati sabit olan Mahmut Ağa ibni AbdülMuin tescil ettirmiştir. Tescile Ulemadan ve sadattan Mehmed Çelebi ibni esSeyyid Ali, Baba Çe4lebi, İbrahim kethüda ibni AbdülMennan, Mevlâna Mehmet Çelebi ibni Nurullah, Anadolu vilâyeti muhasebecisi Mehmed Çelebi, Cenderecizâde Mehmed Çelebi, Kâtip Ali Çelebi ibni İvaz kâtiplik etmişlerdir.

Vakfiye ile Üsküdar'da cami, on altı hücre ve bir dershaneli medrese, sekiz bab misafirhane, ahur, bir kiler, ambar ve bir han vakf edilmiştir.

 

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir