Mevlevihane Mescidi

Bu mescid eski adıyla İmrahor, yeni adıyla Doğancılar caddesinden çarşıya inerken yolun solundadır.

Mevlevihane Mescidi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu mescid eski adıyla İmrahor, yeni adıyla Doğancılar caddesinden çarşıya inerken yolun solundadır. İki katlı ahşap bir binadır. Sağında zaviyesi vardır. Mescid türbenin üstündedir. Sağında bahçe tarafına çıkıntı halinde tahta minaresi görünür. Mescid türbeleri, zâviyeleri, medreseleri ve sıbyan mekteplerini kapatan kanun yürürlüğe girdikten sonra da kadro harici yapılarak yıkılmaya Üsküdar Mevlevihanesi terk edilmiştir.

Ömürleri elli, altmış seneyi geçen adı tahta evler tarihi kıymetleri var diye yıktırılmazken ömrü iki asrı aşan bu zâviye yok olmaya terk edilmiştir. 1975 yılında hem zaviyenin ve hem de mescidin çatıları çökmüş, çatıların enkazı alt kattaki yatırların sandukalarının üzerine yıkılmıştır.

Burası birçok şair, edip ve hattat yetiştirmiş bir sosyal yardım ve irfan müessesesiydi. Son şeyhi değerli alim ve şair Kayserili Ahmed Remzi Efendi idi. Bu mescid 1206 H. 1793 M. yılında Mevlevi Numan Dede tarafından yaptırılmıştır. Numan Dede'nin yaptırdığı Mevlevihane harab olmuştu. Sultan II. Mahmud esaslı bir surette tamir ettirmiş.

Sultan II. Mahmud'un has müşiri Ahmed Fevzi Paşa'yı bina emini tahin ederek 1250 H. 1834-35 M. yılında Mevlevihaneyi yeniden yaptırmıştır. Vaktiyle kitabeleri tespit edildiği için türbede şunlar gömülüydü. Hepsinin sandukaları, üstlerinde adları ve ölüm yıllarını gösteren kitabeleri vardı.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir