Selman Ağa Camii

Üsküdar'da Selman-ı Pak Caddesi'nde eski tramvay yoluna ayrıldıktan sonra köşededir.

Selman Ağa Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'da Selman-ı Pak Caddesi'nde eski tramvay yoluna ayrıldıktan sonra köşededir. Mabedin duvarları taş ve tuğla ile yapılmıştır. Çatısı, minberi ve son cemaat yeri ahşaptır. Mabedin kıble tarafına ve sağına ikişer, soluna üç pencere açılır. Mabedin mimarî bir kıymeti yoktur. Fakat sağındaki tuğla minaresi eskidir. Mabedin dış köşesinde üç yüzlü bir çeşme vardır. Çeşmenin üst kenarlarında çiniler görülür. Mabedin avlusunda bir su teknesi vardır. Bu su teknesi 1256 H: 1840 M. yılında Tıflızâde Mahmut Ağa'nın eşi Fatıma Hatun adına vakf edilmiştir.

Camii kapı ağası Selman Ağa yaptırmıştır. Kitâbeye göre Abdullah oğlu Selman Ağa'nın yaptırdığı bu cami 912 yılı Receb'inde bitmiştir. Selman Ağa, Sultan II. Bayezid'in kapı ağası idi. Camiin yanında yaptıranın mezar taşı vardı. Üstünde şu kitabe yazıyordu:

Kitâbeye göre Sultan II. Bayezid'in darüssaade ağası Şehid Selman Ağa, 914 yılı Cumad-el âlıiresinde camii yaptırdıktan iki sene sonra ölmüştür. Cami ve minaresini üç sene evvel Eskişehirli hayır sever bir zengin olan Süleyman Çakır çok güzel bir şekilde yenilemiştir. Abdesthâne ve abdest alma yerleri de yaptırmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir