Selâmi Ali Efendi Kimdir?

Selâmi Ali Efendi tahsilini tamamladıktan sonra müderris olmuş, sonra kadılığı seçmiş, İstanköy'de müftü iken Celvetî tarîkatına intisap etmiş...

Selâmi Ali Efendi Kimdir?
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Selâmi Ali Efendi tahsilini tamamladıktan sonra müderris olmuş, sonra kadılığı seçmiş, İstanköy'de müftü iken Celvetî tarîkatına intisap etmiş, şeyh Abdullah Efendiye mürid olmuş,ondan irşad icâzeti (diploması) almış, Bursa'da bir zâviye yapmıştır. Sonra İstanbul'a gelmiş 1090 H. 1679 M. yılında Aziz Mahmud Hüdâi tekkesine şeyh olmuştur. Bir ara şeyhliği alınmış, sonra padişahın emriyle aynı tekkeye şeyh olarak getirilmiştir.

Sicil sahibi 1103 Saferinde öldüğünü söylerken bir senelik bir hata etmiştir. Süreyya Bey Selâmi Ali Efendi hakkında şunları söylüyor: "Cezbe ve sahavet sahibi, şiddetli ve muhip idi. Bağlarbaşı'nda bir tekke ve camii, Bülbülderesi'yle Acıbadem'de birer cami, Bulgurlu ve Kısıklı'da birer zaviyesi vardır. Her birine vazifeli tayin edildi." Ayvansarayî Hüseyin Efendi de şunları söylüyor: "Selâmsız demekle maruf mahalde vakî cami, tekke ve yine Üsküdar'da Acıbadem nam mahallede bir cami, Bulgurlu nam yerde karyede dahi bir mescid ve Bursa'da dahi bir zâviye bina etmiştir. Hayırlar sahibi bir zat imiş."


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir