Sarı Gazi Köyü Camii

Eski kaynaklarda adı Sarı Kadı şeklinde yazılan ve eski harflerimizdeki (dad) harfinin Türklerce (zı) gibi de okunmasından bu köyün adı daha sonraları (Sarı Gazi) gibi söylenir ve yazılır olmuştur.

Sarı Gazi Köyü Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Eski kaynaklarda adı Sarı Kadı şeklinde yazılan ve eski harflerimizdeki (dad) harfinin Türklerce (zı) gibi de okunmasından bu köyün adı daha sonraları (Sarı Gazi) gibi söylenir ve yazılır olmuştur. Hadika sahibi bu mabedi (Sarı Kadı Köyü Mescidi) şeklinde almıştır. Türklerin bu adı (Kadı Köy) ile karıştırılmaması için böyle yapmış olmaları ihtimali de yabana atılamaz. Sarı Gazi; varoluşu tarihi İstanbul Fethi'ne kadar çıkarılan çok eski bir köydür. Sarı Gazi Üsküdar'ın büyük ve tarihi köylerinin başında gelir. Sarı Gazi Köyü Camii Sarı Kadızâde Şeyh Mustafa Efendi'nin Türbesinin yol aşırı karşısında idi. Son yarım asır içinde tarihi âbidelerimiz korkunç bir ihmale uğradığı için bu cami yanındaki şadırvanı ve su depolu çeşmesi ile beraber yıkılmıştır. Şimdi, camiin arsası kalmıştır. Üsküdar'da Mimar Sinan yapısı büyük Valide Sultan Külliyesi'ni yaptıran Sultan III. Murad'ın anası Nur Bânû Sultan yaptırmıştı. Minberini daha sonra Sultan III. Mustafa'nın yazı hocası Bosnalı Osman Efendi Vakfına mütevelli olduğu sırada koydurmuştur. Bu Osman Efendi 1181 H. 1767 M. yılında ölmüş, Üsküdar'da Sultan Mustafa'nın Ayazma Camii'nin önüne gömülmüştür.

Sarı Gazi Köyü'nün hayır sevenleri şimdi Sarı Kadızâde Türbesinin doğu tarafını betondan tek kubbeli bir cami yaptırmışlardır. Buralarda ve türbenin önünde yerlere serilmiş som mermerden mîmarî döküntüler vardır. Burada Nur Bânû Sultan'ın şadırvanı ve çeşmesi de bulunuyordu.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir