Miskinler Tekkesi Mescidi (Dedeler Mescidi)

Bu mescid, Karacaahmed Türbesi'nden Ayrılık Çeşmesi'ne giden yolun sağ kenarında idi. Yol açılırken tekke ile beraber mescid de yıkılmıştır.

Miskinler Tekkesi Mescidi (Dedeler Mescidi)
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu mescid, Karacaahmed Türbesi'nden Ayrılık Çeşmesi'ne giden yolun sağ kenarında idi. Yol açılırken tekke ile beraber mescid de yıkılmıştır. Buradan geçen yola eskiden Haydarpaşa Yolu derlerdi. Miskinler Tekkesi'ni ve Mescidini Yavuz Sultan Selim 920 H. 1514 M. yılında yaptırmıştır. Arapça olan (Miskin) kelimesinin mânâsı (hiçbir şeyi olmayan, fakir) demektir. Dilimizde bu kelimenin anlamı genişlemiştir. Fakır, hakîr, zayıf, âciz, beceriksiz, elinden iş gelmez, mıymıntı ve cüzzam illetine tutulan adama miskin denir olmuştur.

Hadîkat-ül-Cevâmi bu (MİSKİN) kelimesinin (FAKIR) anlamına olmayıp, (Cüzzamlı kişi) anlamına geldiğini açıklamıştır. Türk'ün nezaketi bu hastalığa tutulanlara (Cüzzamlı) diyemediği için (Miskin) demiştir

Kadın, erkek, küçük, cüzzamlılar bu tekkeye alınırlardı. Miskinlerin yine kendilerinden bir şeyhi ve husûsî zikirleri vardı.

Miskinler Tekkesi, evvelâ dokuz küçük dâire halinde, Sultan II. Mahmud'un hazîne vekili Ali Ağa tarafından 1225 H. 1815 M. de 11 dâire daha eklenmek sûretiyle yeniden yapılmıştır. Miskinler Tekkesi'nin gelir vakıfları vardı. Her gün sabahleyin her miskine iki çift fodla ile Büyük Vâlide Sultan İmareti'nden çorba, akşamları pilav, çorba ve et verildiği gibi, haftada pazartesi ve perşembe günleri tatlı olarak pilav ile zerde verilirdi.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir