Kuleli Bahçesi

Boğaziçi'nin Anadolu Yakası'nda Çengelköy ve Vaniköy arasında, bugün içerisinde Kuleli Askerî Lisesi'nin bulunduğu bahçedir.

Kuleli Bahçesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Boğaziçi'nin Anadolu Yakası'nda Çengelköy ve Vaniköy arasında, bugün içerisinde Kuleli Askerî Lisesi'nin bulunduğu bahçedir. II. Bayezid (1481-1512) ve I. Selim (1512-1520) zamanında bu koruluğun uygun yerlerinde sebze ve çiçek yetiştirilmeye başlanmış ve buraya bostancılar için bazı binalar yaptırılmıştır. Kanunî Sultan Süleyman'ın ilgi gösterdiği ve bazı binalar yaptırdığı Kuleli'de bostancı odalarının bulunduğu bilinmektedir. Daha sonraki dönemlerde Sultan II. Mahmut bu odaların yerine ahşap bir süvari kışlası yaptırmış, 1829 yılında ekler yaptırıp onartmıştır. Sultan Abdülmecit ise yarı kagir olarak bu kışlayı yeniden yaptırmıştır. Bina, Kırım Harbi sırasında hastane, sonra da okul haline getirilmiştir. XVII. Yüzyılda, Boğaziçi'nde gezinti yapan Eremya Çelebi, Kule Bahçesi'nin şöyle över:

"Kandilli'den ilerideki Kule Bahçesi aynı zamanda büyük bir padişah köşküdür. Buraya girip binaları ve bahçeyi gördükten sonra dışarı çıkmak istemezsiniz."

Evliya Çelebi de mevcut bilgileri doğrulayarak, Kule Bahçesi'nin Kuleli denilen yerde olduğunu ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından imar edildiğini ve kule gibi yüksek bir saray yaptırıldığını söyler

.

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir