Üsküdar Sarayı (Kavak Sarayı) Bahçesi

İstanbul'un fethinden sonra yapılmış olan Eski Saray ve Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlıların yapmış olduğu üçüncü büyük saraydır.

Üsküdar Sarayı (Kavak Sarayı) Bahçesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Harem ile Salacak iskeleleri arasında bulunan bu saraydan günümüze hiçbir iz gelememiştir. İstanbul'un fethinden sonra yapılmış olan Eski Saray ve Topkapı Sarayı'ndan sonra Osmanlıların yapmış olduğu üçüncü büyük saraydır.

Üsküdar Sarayı XVI. Yüzyılda yapılmış, XVIII. Yüzyılın sonlarına doğru da ortadan kaldırılmıştır. Bu saray ile ilgili bilgiler arşiv belgeleri, gezginlerin notları ve birkaç gravürden öğrenilmektedir. Kavak Sarayı ile Üsküdar Sarayı'nın aynı saray olup olmadığı da zaman zaman tartışılmıştır. Büyük ihtimalle bu saray Kanuni Sultan Süleyman (1520-1566) döneminde yapıldığı sanılmaktadır. Arşiv belgelerinde Mimar Sinan'ın Sultan II. Selim (1566-1574) ve Sultan III. Murat'ın (1574-1595) burada birer köşk ve hamam yaptırdığı, Sultan I. Ahmet (1603-1617) döneminde de Kavak Sarayı'na bir mescit eklediği yazılıdır. Sultan IV. Murat (1623-1640) döneminde saray onarılmış ve buraya bazı ilaveler yapılmıştır. Yine arşiv belgelerinde tam teşkilatlı bir Osmanlı Sarayı olduğu da belirtilmiştir.

Sultan III. Selim (1789-1807) burada bir Bostancıbaşı kışlası yaptırmış, 1794 yılında da bu saray yıkılmış, içerisindeki bazı mermerler Topkapı Sarayı'na götürülmüş, bazıları da Selimiye Kışlası'nın yapımında kullanılmıştır. Bundan sonra Kavak Sarayı'nın arazisinin büyük bir kısmına çeşitli askeri yapılar yapılmıştır. Osmanlıların bu sarayı yazlık olarak kullandıkları sanılmaktadır. Bunun yanı sıra Doğu'ya sefer düzenlendiğinde de bu sarayın başlangıç noktası olduğu sanılmaktadır


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir