Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Eserlerinde Üsküdar

Tanpınar, hocası Yahya Kemal'in sohbetlerinden fetih günlerinin heyecanını, bu heyecana ortak olan İstanbul semtlerini dinler.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Eserlerinde Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Tanpınar'ın Üsküdar'a bakışında Yahya Kemal'in tesiri vardır. Tanpınar, hocası Yahya Kemal'in sohbetlerinden fetih günlerinin heyecanını, bu heyecana ortak olan İstanbul semtlerini dinler. Fethin coğrafi haritasını onunla beraber dolaşır ve muhayyilenin izin verdiği ölçüde bu büyük hadiseyi yeniden yaşamaya çalışır. Tanpınar'da Üsküdar'ı fetih günlerinin heyecanı içinde ele alır. Yahya Kemal'in fethe dair tasvirlerinde, tarih içindeki kahramanlığı ön plana çıkardığını görüyoruz. Tanpınar'sa ondan farklı olarak fetih hadisesini estetik planda ele alır ve sanatkârane fırça darbeleriyle okuyucuya yansıtır

Fatih'in İstanbul'u muhasara ve ardından fethettiği Nisan ve Mayıs aylarında Boğaz vadilerinde, Çamlıca eteklerinde, Rami, Davutpaşa kırlarında "erik ve badem ağaçları"nın çiçek açtığını ve top seslerine "kumruların aşk daveti"nin karıştığını, "son hücum tekbirlerine bülbül sesleri"nin dem tuttuğunu düşünür. Burada tarihî bir olayla şehrin peyzajı sanatkârane bir tabloyla birleşmekte, Üsküdar da bu birleşmede yerini almaktadır. İstanbul'un fethinden önce başta Üsküdar olmak üzere, Anadolu yakasının büyük bir bölümü Türklerin eline geçmiştir. Tanpınar, XV. Asır başlarında atalarımızın Üsküdar ve Anadolu Hisarı'ndan İstanbul'u seyrettiklerini ve fethetmek için sabırsızlandıklarını söyler.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir