Gümrükçü Osman Paşa Köşkü

Tophanelioğlu'nun bu en meşhur köşkü, semte ismi verilen 1727 tarihli meydan çeşmesinin sol tarafında, Kısıklı Caddesi üzerinde idi.

Gümrükçü Osman Paşa Köşkü
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Tophanelioğlu'nun bu en meşhur köşkü, semte ismi verilen 1727 tarihli meydan çeşmesinin sol tarafında, Kısıklı Caddesi üzerinde idi. Civarında küçük bir çarşı vardı. Köşkün sahibi Osman Paşa, kapıcıbaşı, kasapbaşı, arma emini, matbah emini ve gümrük emini görevlerinde bulundu. Sonra vezaretle tophane nâzırı ve mühimmatı nâzırı oldu. Bazı valiliklerde bulunduktan sonra 1828'de Boğaz muhafızlığına getirildi. 1829'da bu görevine ek olarak Teke sancağı verildi.

Osman Paşa'nın vefatından sonra varislerine intikal eden köşk, 1862 tarihinden sonra yıkılmıştır. Osman Paşa, 27 Eylül 1838'de vefat etmiş ve Haydarpaşa Mezarlığı'na gömülmüştür. Osman Paşa'nın Ayazma İskelesi ve Salacak İskelesi arasında, ağalığı zamanında tasarrufunda olan, bir küçük yalısı vardı. Diğer bir yalısı da Emirgân'da idi. Osman Paşa'nın bir köşkü de Haydarpaşa Sahrası'nda ve Anadolu Lisesi'nin üzerinde bulunduğu sırtta idi ki, bu yere şimdi birçok apartmanlar yapılmıştır. Köşk, arkasındaki ünlü bağdan dolayı ?Ağabağı Kasrı' ve Osman Paşa'nın mesleğinden dolayı da ?Gümrükçübağı Kasrı' isimleri ile meşhur idi.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir