Aziz Mahmud Hüdâyî

Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretleri yaklaşık olarak 90 yıl ömür sürmüş ve hayatının 40 senesini kesintisiz Üsküdar'da geçirmiştir.

Aziz Mahmud Hüdâyî
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretleri yaklaşık olarak 90 yıl ömür sürmüş ve hayatının 40 senesini kesintisiz Üsküdar'da, 20 yılını Eminönü Küçük Ayasofya civarında geçirmiş, böylece ömrünün 3'te 2'sini, İstanbul'da geçirmiş ve hem Üsküdarlı, hem İstanbullu, hem de Türkiyeli bir mana eridir. Anadolu'dan çıkmış Anadolu'nun bağrından çıkmıkş gelmiş, Koçhisar doğumlu, Sivrihisar'da büyümüş ve İstanbul'un manevi ikliminde ilim ve irfan soluklanmış, medrese tahsili yapmış, kadılık, müderrislik görevlerine ulaşmış, ama daha sonra tasavvuf yoluna, gönülleri ihya etmeye, gönül imarına kendini vakfederek gönüller sultanı olmuştur.

Kendilerine icazet verdiği, kendisini temsil yetkisi verdiği64 halife yetiştirmiş ve bunların 25 tanesini Anadolu kasabalarına, 19 tanesini Rumeli bölgesine, Balkanlar'a, Bosna'ya kadar, 7 tanesini İstanbul merkezine, 10 tanesini de bugün Arap toprakları olan Suriye, Mısır ve Cezayir tarafına göndermiş ve o bölgelerde kendisine ait tasavvufî düşüncesinin, tasavvufî tefekkürün yayılmasına katkı sağlamak üzere onlara bu tür görevler vermiştir. Aziz Mahmud Hüdâyî Hazretleri'nin kendisi bizzat padişahlara seferlerle ilgili görüşler bildirirken sefere katılmaktan da geri durmamış, Ferhat Paşa komutasındaki Tebriz seferine katılmış, böylece fiilen de mücadeleye şahit olmuş bir insandır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir