Üsküdar Mevlevihanesi

Üsküdar Mevlevihanesi, İstanbul'da kurulup da tekke ve zaviyelerin kaldırıldığı 1925 senesine kadar faaliyetlerini sürdüren Mevlevî tekkelerinin kuruluş tarihi bakımından sonuncusudur.

Üsküdar Mevlevihanesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Mevlevihanesi, İstanbul'da kurulup da tekke ve zaviyelerin kaldırıldığı 1925 senesine kadar faaliyetlerini sürdüren Mevlevî tekkelerinin kuruluş tarihi bakımından sonuncusudur. İstanbul'da bulunan diğer dört mevlevihane Avrupa yakasında inşa edilmiş olduğu halde, Üsküdar Mevlevihanesi Anadolu yakaısnda kurulmuştur. Üsküdar ilçesinde, İmrahor semtinde, Ayazma Mahallesi'nde, Doğancılar Caddesi'nin batı yakasında yer almaktadır. Kuruluşundan itibaren bir Mevlevî zâviyesi özelliği taşıyan bu dergâh, İstanbul'da bulunan diğer mevlevihanelerden farklı olarak, özellikle taşradan İstanbul'a gelen ve İstanbul'dan Anadolu yönüne doğru hareket eden Mevlevi şeyh veya dervişlerin konaklaması için tasarlanmıştır. Öyle ki, Anadolu'dan özellikle de Konya'dan gelen Mevleviler burada konaklamış, birkaç gün istirahat ettikten sonra yapacakları işlere koyulmuş, Anadolu'ya gidecekler ise; yol ihtiyaçlarını hazırladıktan sonra Üsküdar Mevlevihanesi'nden yola çıkmışlardır.

XVIII. asrın sonlarına doğru kurulan mevlevihanenin bânîsi ve ilk şeyhi Halil Nûman Dede'dir. Halil Dede'nin türbesi Üsküdar Mevlevihanesi'nde ve semahane olarak kullanılan mescidin altındadır. Dikdörtgen şeklindeki türbeye, avluya açılan merdivenli bir kapıdan girilir. Üç cephesinde bulunan pencerelerden ışık alır.

 

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir