Üsküdar Kayıkçıları

XIX. asra kadar Üsküdar'a yolcu ve yük taşımacılığı bugünkü ölçülere göre küçük sayılabilecek çeşitli boylardaki teknelerle yapılmaktaydı.

Üsküdar Kayıkçıları
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

XIX. asra kadar Üsküdar'a yolcu ve yük taşımacılığı bugünkü ölçülere göre küçük sayılabilecek çeşitli boylardaki teknelerle yapılmaktaydı. Bu yüzden çok sayıda mavna ve kayık hem Boğaz'ın her iki sahili boyunca, hem de karşılıklı sahiller arasında habire yük ve yolcu taşımaktaydı.

Devlet diğer esnaf gibi kayıkçıların teşkilatını da temsilcileri olan ve her iskelede bulunan kethüdaları vasıtasıyla kontrol altında bulundururdu. Bu kontrol ilk olarak adı sanı ve sicili belirli kimselerin kayıkçılık yapmasının temini ve yabancıların mesleğe girmesinin engellenmesiyle sağlanıyordu. Tabii devlet her ne kadar bu nizamın bozulmasını engellemeye çalışsa da sürekli olarak ihlallerle karşılaşılıyordu.

Esnaf nizamının korunarak iç denetimin yapılması için de Boğaz'daki iskelelerin kethüdaları ve baş kethüda birbirlerine kefil tutularak kadı huzurunda mahkemede kendilerinden yeminle söz alınıyordu. Bu yeminli kefaletlerin kâr etmemesi üzerine yirmi yıl kadar sonra bu sefer kalebendlik ve kürek cezasıyla müeyyide konan bir başka fermana rastlıyoruz.

Kefalet hususu Osmanlı esnaf teşkilat yapısı içinde önemli bir yere sahip olduğundan Boğaziçi'nde kayıkçılık yapanların isimleri de özel defterlere kaydedilmekteydi.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir