Atik Valide Külliyesi

Sultan III. Murat'ın annesi Nûrbânû Sultan tarafından Mimar Sinan'a inşa ettirilen çok önemli bir külliyedir.

Atik Valide Külliyesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'daki Toptaşı mevkiinde Sultan II. Selim'in eşi ve Sultan III. Murat'ın annesi Nûrbânû Sultan tarafından Mimar Sinan'a inşa ettirilen çok önemli bir külliye yer alır. Külliyede ibadet için cami, bütün Müslüman çocuklar için sübyan mektebi, hadis ve tefsir eğitimi için darülhadis medresesi, ilm-i kıraat öğretimi için darülkurra medresesi, ehl-i ilmi halk arasında yükseltmek ve mümtaz kılmak için ayrıca medrese, fukara ve miskinlerin gelip giden misafirlerine mücavirlere vakfedilen imaret, yemeklerin pişirilmesi için mutfak, her nevi hastaların mesâlih ve tedavileri için darüşşifa, hudud-ı şeriyye riyetkâr olan suleha ve fukaranın oturmaları için hân-kâh (kervansaray) yer almakta idi.

Bu çok önemli külliyenin yapım tarihi için 1570-1579 yılları verilir. Külliyenin camisinin inşasına 1570'de başlandığı ve kapı kitabesinde de 1583 yılında tamamlandığı bildiriliyor. Külliyenin diğer yapılarında olduğu gibi darüşşifa yapısında da herhangi bir kitabe bulunmamaktadır. Bu önemli külliye "Nûrbânû Valide Sultan Külliyesi" diye anılırken Üsküdar'da Gülnuş Valide Sultan'ın 1710'lu yıllarda yaptırdığı külliyeden sonra "Atik Valide Külliyesi" olarak anılmaya başlanmıştır. Sultan IV. Mehmet'in zevcesi II. Mustafa ve III. Ahmet'in annesi olan Gülnûş Emetullah Sultan'ın (ö. 1715) Üsküdar İskelesi sağında Sultan III. Ahmet'in saltanatı sırasında yaptırdığı cami, sebil, imaret, sübyan mektebi ve medreseden oluşan külliyesi ise "Valide-i Cedid Külliyesi" olarak anılıyordu.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir