Üsküdar'ın Su İhtiyacı ve Ayazmalar

Anadolu'nun ve özellikle İstanbul'un birçok yerinde bulunan ayazmalar, Ortodoks Hristiyanlarca kutsal sayılan su kaynaklarıdır.

Üsküdar'ın Su İhtiyacı ve Ayazmalar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Anadolu'nun ve özellikle İstanbul'un birçok yerinde bulunan ayazmalar, Ortodoks Hristiyanlarca kutsal sayılan su kaynaklarıdır. Kelime kökeni "Hagia" (Türkçe okunuşu ile "aya", yani "kutsal") ve "ma" (su) kelimelerinin bileşiminden gelir. Hagia(z)ma; ayazma? Zaman içerisinde Türkçede "z" kaynaştırma harfinden başka bir değişime uğramamıştır. "Kutsal Su" anlamında olan bu yerler, şifalı olduğuna inanılan tatlı su kaynaklarına verilen bir tanım ismidir.

Hemen her dönemde, bugünkü gibi önemli bir metropol olma özelliğini sürdürebilmiş ender şehirlerden biri olan İstanbul'un, "bilâd-ı selâse" olarak adlandırılan önemli banliyölerinin başında gelen Üsküdar, fethin hemen akabinde Türkleştirilmiş, bunu maddi olarak ifade eden XV. Yüzyılın ikinci yarısından Rum Mehmet Paşa Külliyesi, Kara Davut Paşa Camii gibi yapılarla da mühürlenmiştir. Bu dönemde küçük bir kasaba ölçeğinde olduğu anlaşılan Üsküdar'ın su ihtiyacı, Bizans'ın su tesisleri ve özellikle ayazmalardan temin edilmekteydi.

Üsküdar'ı kuşatan tepelerde biriken suların kaynadığı yamaç eteklerinde yer alan bu ayazmalardan en ünlüsü, Ayazma semtine de adını veren, bugünkü şekline muhtemelen Osmanlı dönemindeki onarım neticesinde ulaştığı anlaşılan ayazmadır. Bunlar Osmanlı döneminde, Hıristiyan halkın inançlarına bağlı olarak kullanılmış olmaları yanında, Müslüman halkın da günlük su ihtiyacı için başvurduğu su kaynakları olarak kalmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir