Ahmediye Camii

Ahmediye Camii kendi adını verdiği medrese, dershane, kütüphane, sebil ve çeşmelerden oluşan külliyenin içindedir.

Ahmediye Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Ahmediye Camii kendi adını verdiği medrese, dershane, kütüphane, sebil ve çeşmelerden oluşan külliyenin içindedir. Avlunun iki kapısı vardır. Birisi kıbleye, birisi de kuzeye açılır. Kıbleye açılan kapısından mabede dokuz taş basamaklı merdivenle çıkılır. Kapıdan girince mabed soldadır. Son cemaat yeri yıkıldığı için ahşaptan uydurma olarak yapılmıştır. Muntazam kesme taşla yapılan camii, eteğinde sekiz pencere bulunan tek kubbe örter. Dört kubbesinde mini mini kubbecikler ana kubbeyi etekler. Mabedden kıble tarafına altında iki, üstünde üç, sağ ve solunda ikişer sıra halinde dörder pencere açılır. Mihrabında yeşil zeminli, Kâbe-i Muazzama resimli bir çini vardır. Mermer minberi devri minberciliğin çok muvaffak bir yâdigârıdır.

Camiin minberi mermerdendir ve çok güzeldir. Son cemaat yerinin saçağı da çok güzeldir. Bu külliye son yıllarda esaslı bir şekilde tamir edilirken cami de tamir edilmiştir. Fakat son cemaat yeri eski haline getirilmemiştir. Camiin kapısının üstünde çok güzel bir sülüs ile beş satır halinde şu kitâbe okunur: Şair Selim'in Arapça hazırladığı bu manzum kitâbeye göre; camiin yerinde eskiden, Kepçe Hoca denilen zatın ir mescidi bulunuyordu. Zamanla yıkılmış ve yeri kupkuru bir toprak haline gelmiştir. Eminzâde Ahmet Ağa büyük paralar harcayarak buraya bu camii yaptırmıştır. Kitâbenin son iki mısrası Ebced Hesabına vurulunca altındaki 1124 rakamları çıkar. Ahmed Ağa Camii H. 1124 M. 1712 yılında yaptırmıştır. Bu kitâbeyi şimdiye kadar hiç kimse okuyamamış ve doğru olarak yazamamıştır. Hadîka sahibi yalnız son iki mısraını karışık olarak almış ve altına da (1134) tarihini yazmıştır.

Bu kitâbeye göre cami, H. 1277 M. 1860 yılında Ali Efendi isminde birisi tarafından tamir edilmiştir. Camiin sağında ahşap bir yer vardı. Tamir sırasında yıkılmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir