Üsküdarda Sebiller

Sebiller Osmanlı döneminde hayır ve hasenat niyetiyle cami, mescid, tekke, türbe ve çeşmelerin yanında padişahlar, sultanlar, paşalar, devlet büyükleri, zenginler ve madden elverişli kimseler tarafından yaptırılan yapılardı.

Üsküdarda Sebiller
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Sebiller Osmanlı döneminde hayır ve hasenat niyetiyle cami, mescid, tekke, türbe ve çeşmelerin yanında padişahlar, sultanlar, paşalar, devlet büyükleri, zenginler ve madden elverişli kimseler tarafından yaptırılan yapılardı. Bazılarının içinde banilerinin mezarı da bulunur. Bu yapılar daha ziyade yol üzerlerinde, yolcu duraklarında bulunur.

Sebillerde bayram ve kandil günleri halka şerbet dağıtılırdı. Anadolu'da ilk sebiller Selçuklu zamanında yapılmaya başlandı. Osmanlı devrinde İstanbul'da pek çok sebil yaptırıldıysa da zaman içerisinde bunların pek çoğu gözden kayboldu.

Sebiller dörde ayrılırlar. Köşe sebilleri en eski ve klasik olanlardır. Cadde üzerinde yer alan bu sebiller taşkın biçimde köşelere yerleştirilirdi. İstanbul'da Mimar Sinan Sebili, Hüsrevkethüda Sebili, Gazanferağa Sebili buna örnektir. Cephe sebilleri büyük yapıların cephelerine hareket getirmek amacıyla yapılır. Eyüp Sultan'daki Mihrişahsultan Sebili bu türün en belirgin örneklerinden biridir. Anıtsal sebillerin sayısı çok azdır. İstanbul'da Karaköy'deki Salihasultan Sebili ile Sultanahmet'teki III. Ahmet Sebili bu türe dair nadide örneklerdendir. Pencere sebilleri genelde bir duvara açılmış ve bir veya birkaç pencereden ibaret sebillerdir. Diğer örneklere nazaran daha basit ve sadedirler.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir