Ahmet Çelebi Camii

Bu cami, Hüdai Mahmut Caddesi'nde Açık Türbe Sokağı'nın köşesindedir.

Ahmet Çelebi Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu cami, Hüdai Mahmut Caddesi'nde Açık Türbe Sokağı'nın köşesindedir. Ahşap çatı örtülü kârgir yapıdır. Zarif ahşap minaresi son cemaat yerinin ortasından sivrilmiştir. Kıble tarafına beş, sağına ve soluna altışar pencere açılır. Minberi yoktu. Son yıllarda ahşap bir minber konmuştur. Kuzey tarafında bir imam meşrutası vardır. Batı tarafına açılan avlu kapısından girince sağda üç mezar taşı görülür. Buraya dayanmış bir taşta (sahib-ül-hayrat merhum el-hac Ahmet Çelebi ruhuna Fatiha. Sene 975) kitabesi okunur.

Cami birçok defalar tamir ve tadilat edilmiş, yeniden yaptırılmıştır. Üsküdar'da Ahmet Çelebi Camiin sağındaki bir mezar taşında şunlar yazılıdır: ''Bu mescid-i şerifin bânisi merhum El-hac Ahmet Çelebi'nin ruhu için el-Fatiha. 8 Şevval 1181''Camii 975 H. 1567 M. yılında yaptıran hacı Ahmet Çelebi'nin 1181 H. yılında yani 206 sene sonra ölmüş olması düşünülemez. Bu camiin ikinci bânisi bir başka Hacı Ahmet Çelebi'nin mezar taşıdır. Adaşların böyle birçok camiler, mescidler yaptırdıkları, veyahut tamir ettirdikleri görülür.

Buraya hicri 1334, miladi 1914 yılında ölen birisinin mezar taşı getirilerek dikilmiştir. Ahmet Çelebi'nin İstanbul tarafında da ahşap bir mescidi bulunuyordu. Camiin karşısında şeyh-ül-İslâm Minkarîzâde Yahya Efendi'nin türbesi vardır. Şimdi yıkılmıştır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.02 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir