Çilehane Mescidi

Bu mescid Küçük Çamlıca'nın Alemdağı'na bakan tatlı bir yamacı üzerindedir.

Çilehane Mescidi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bu mescid Küçük Çamlıca'nın Alemdağı'na bakan tatlı bir yamacı üzerindedir. Buraya Bulgurlu tarafındaki Çiçek sokağından her çeşit vesâit ile çıkılabilir. Mabed yukarıya çıkarken solda muntazam hazırlanmış bir yayvan set üzerindedir. Birkaç merdivenle çıkılan ikinci set üzerinde bir kuyu ve som mermerden yapılmış bir su deposu ve meşrutahane vardır. 5 metre uzunluğunda ve 10 metre enindeki mabed taşla yapılmıştır. Kaim ve kısa minaresi sağındadır. Mescidin hiçbir yerinde yapıldığı tarihi ve yaptıranını gösteren bir kitâbesi yoktur. Aziz Hüdâi'nin İstanbul'a geldiği zaman taştan yaptırdığı ve ilk iki odalı evinin esası saklanarak yeniletildiği söyleniyor. Beş pencereden ışık alır.İrşad vazifesine başlayıncaya kadar Aziz Hüdâi burada oturmuş, sonra Üsküdar'daki tekkesini, mescidini kurmuştur.

Bu geniş ve aydınlık sofanın solunda bileziği ve çıkrığı çok mükemmel bir halde bize kadar gelen bir kuyu vardır. Bileziğinde çok güzel bir ta'lîk ile iki satır halinde şunlar yazılıdır: ''Cennetmekân Sultan Mahmud Han hazretlerinin kadınlarından III. Âşûbî Can kadın efendinin hayratıdır''

Bu kuyu Sultan II. Mahmud'un kadınlarından Âşûbî Can tarafından padişahın ölümünden 30 yıl sonra 1285 H. 1868 M. Yılında yaptırılmıştır. Önünde İstanbul'da eşine rastlanmayan yekpare som mermerden yapılmış, üstüne yuvarlak ve çok zarif bir süs oturtulan dört musluklu bir su deposu bulunmaktadır. 


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir