Çiçekçi Kahvehanesi

Uzun yıllar çiçek yetiştiriciliği yapılan Çiçekçi Kahvehanesi'yle, durak civarında ''Çiçekçi'' adıyla anılmıştır.

Çiçekçi Kahvehanesi
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Uzun yıllar çiçek yetiştiriciliği yapılan Çiçekçi Kahvehanesi'yle, durak civarında ''Çiçekçi'' adıyla anılmıştır. Üsküdar konusunda değerli bir çalışmaya sahip olan Mehmet Nermi Haksan, eskiden Üsküdar Sarayı'nın bahçesinde yer alan bu alanda, saray bahçesi için çiçek yetiştirilmiş olabileceğini belirtirken, Emel Naksoy, kahvehanenin yanındaki namazgâh kısmının geçmişte çiçek tarlası olduğunu aktarmaktadır.

Kahvehaneye bitişik konakta yaşamış olan Sultan II. Abdülhamit'in terzisi Esvapçıbaşı Ahmet Bey de çiçek yetiştirmeye çok meraklı biri olduğundan konağın arka bahçesinde zevk için çiçek yetiştirmiş. Konağın çevresi yüksek duvarlarla çevriliymiş zamanında. Bugün iki kabristanın arasında kalan aralığın o konaktan kaldığı bilinmektedir.

Burhan Felek, ''Kahvenin hemen ensesine düşen bir de çiçek bahçesi olan ve çiçekçilikle para kazanan Esvapçıbaşızade Behçet Bey vardı'' diyerek aynı yerden bahsetmektedir. Esvapçıbaşı Ahmet Bey'in konağı zamanla yıkılmış ve yalnız arsası kalmış. Uzun yıllar fidanlık olarak kullanılan arsada, 1965 yıllarına kadar; bahçe dizaynı için fidan ve çiçek yetiştirilir. Daha sonra bu arsaya bina inşa ettirilmiştir. Bu alanın hemen yanındaki kahvehane işleticisi Aziz Efendi de eskiden kahvehanenin arka kısmında çiçek yetiştirerek, ''Çiçekçi Aziz'' adıyla tanınmış; kahvehane de ''Çiçekçi Kahvehanesi'' adıyla ünlenmiştir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir