Eski Valide Camii

İnşaası Mimar Sinan tarafından gerçekleştirilen bu cami, 1583 tarihinde III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmıştır.

Eski Valide Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İnşaası Mimar Sinan tarafından gerçekleştirilen bu cami, 1583 tarihinde III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmıştır. Daha sonraki tarihlerde III. Ahmet'in annesi Emetullah Gülnüş Sultan'ın 1708-1710 yılları arasında, Üsküdar İskele meydanında yaptırdığı bir başka Valide Sultan Külliyesi'nden ayırt edebilmek için sonradan "Valide-i Atik/Atik Valide" denilmiştir. Üsküdar Toptaşı'nda kendi adını taşıyan ve İstanbul Boğazı'na hakim olan bir tepede kuruludur. Toptaşı semti kuzey ve kuzeybatı, batı doğrultusunda oldukça fazla eğimli bir tepeye oturmuştur.

Mimar Sinan Üsküdar'ın bu sivri tepesine bir mimarlık harikası olan bu yapıyı; mektep, medrese, darüşşifa, imaret, kervansaray, hamam ve camisiyle birlikte inşa etmiştir. Külliye bu çevrenin en önemli yapısı olup, çevrenin ve fiziksel biçimlenişin oluşmasında en etkili yapıdır. Nurbanu Valide Sultan'ın isteği üzerine külliyenin yapımı için Toptaşı semtindeki bu yer arazi olarak seçilmiştir. Daha önce bu yerde oluşmuş dokunun Sultan'ın isteği doğrultusunda kamulaştırılmış olması çok muhtemeldir. Külliye yapıldıktan sonra bu yerleşimde bir odak noktası haline gelmiş ve çevresi de bu doğrultuda gelişmiştir. Böylece bugün bozulmuş olmakla birlikte tipik bir Osmanlı mahallesi oluşmuştur. Atik Valide Külliyesi Üsküdar'ın o yöndeki sınırını çizmektedir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir