Osmanlı Döneminde Üsküdar Kütüphaneleri

Kültür ve eğitim yapısı olan kütüphanelerin Anadolu'da mimari bir kimlik ortaya koymaya başladığı dönem XVI. Yüzyıla denk gelmektedir.

Osmanlı Döneminde Üsküdar Kütüphaneleri
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Kültür ve eğitim yapısı olan kütüphanelerin Anadolu'da mimari bir kimlik ortaya koymaya başladığı dönem XVI. Yüzyıla denk gelmektedir. İstanbul'da ise XVII. Yüzyıl ortalarında karşımıza çıkmaktadır.

Anadolu'da erken dönemlerde, el yazmalarının değerli ve az sayıda olmasından dolayı geniş kapsamlı kütüphanelere ihtiyaç duyulmamıştır ve cami, medrese, tekke vb. bir yapının bir bölümü, bir odası veya bir kitaplık dolabı kütüphaneyi temsil etmiştir. Matbaanın kurulması ile birlikte basma eserlerin çoğalması ve kitap talebinin artmasıyla bu mekanlar ihtiyaca cevap veremez duruma gelmiş, gerek bir yapıya bitişik gerekse bağımsız olarak çok sayıda kütüphane inşa edilmiştir.

Vakıf yoluyla Anadolu'nun pek çok merkezinde ve özellikle de İstanbul'da yoğun olarak inşa edildiği bilinen kütüphaneler, zaman içinde ya amaçları dışında kullanılmış ya da yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır.

Üsküdar'da gerek yapıya bitişik gerekse herhangi bir yapıyla organik bağı olmadan bağımsız olarak inşa edilmiş toplam beş kütüphane mevcuttur. Bunlar, Ahmediye Kütüphanesi, Mirzazade Mehmet Efendi Kütüphanesi, Hacı Selim Ağa Kütüphanesi, Pertev Paşa Kütüphanesi ve Aziz Mahmut Hüdai (Lütfi Bey) Kütüphanesi'dir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir