Sanatçıların Şehri Üsküdar

Üsküdar, Osmanlı'nın klasik döneminde olduğu kadar, modernleşme döneminde de bir çok mektebin yanı sıra bir çok edip, şair, ressam ve sanatçıya ev sahipliği yapmıştır.

Sanatçıların Şehri Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar, Osmanlı'nın klasik döneminde tekkeler ve medreseleri ile hoca, şeyh, kura ve hattatları ile bir kültür merkezi olduğu kadar, modernleşme döneminde de bir çok mektebin yanı sıra bir çok edip, şair, ressam ve sanatçıya ev sahipliği yapmış, birçok kişiyi sinesinde barındırmıştır.

Osmanlı döneminde Üsküdar'da oluşan gelenek dönüşerek modernleşme döneminde de devam etmiş; ancak daha sonraları bu gelenek büyük oranda yok olmuştur.

Tarihe baktıığımızda edebiyatımızın Üsküdar'a, Üsküdar'ın da edebiyatımıza katkısı sayılamayacak kadar çoktur. Şair Nabi'den Burhan Felek'e kadar birçok güzel insan Üsküdar'lıdır. Hele elleri ve gözlerinin güzelliği dünyaya nam salmış, fesi, kolalı gömleği ve setre pantolonu ile Selami Ali Efendi Tekkesi şeyhinin oğlu bir Aziz Mahmut Bey var ki, Türkiye'nin kültür elçisi sıfatını kazandığını söylememiz yanlış olmaz.

Sabahattin Ali, Halide Edip Adıvar, Halit Ziya Uşaklıgil, Nihal Atsız, Cemil Meriç, Memet Fuat ve Necip Fazıl Kısakürek da burada zikretmeden geçemeyeceğimiz ediplerden sadece bir kaçıdır. Ressamlarımızdan Şeker Ahmet Paşa, Ali Rıza bey.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir