Mihrimah Sultan Camii

Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan tarafından iskele karşısında 1547 tarihinde inşa edilmiş cami Sinan'ın erken dönem eserlerindendir.

Mihrimah Sultan Camii
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
<p>Kanuni'nin kızı Mihrimah Sultan tarafından iskele karşısında 1547 tarihinde inşa edilmiş cami Sinan'ın erken dönem eserlerindendir. Külliyenin en önemli öğesi olan cami, Üsküdar'da Sultantepesi'nin eteğinde hakim bir set üzerinde kurulmuştur. Önündeki balkonla denize doğru yönlendirilmiştir. Caminin önü, iskele meydanı doldurulmadan evvel sahildi. Bu durum, caminin haremine iki taraftan taş merdivenlerle girilmesinden anlaşılmaktadır. Külliye, cami, aşhane, medrese, tabhane ve sıbyan mektebinden oluşmuştur. Bugün aşhane ila tabhane ortadan kalkmış, günümüze cami, medrese ve sıbyan mektebi ulaşmıştır. Günümüzde bu medrese dispanser, sıbyan mektebi ise kütüphane olarak kullanılmaktadır. Cami, önündeki III. Ahmet Çeşmesi ile meydana hakim bir konumda yer alır.</p><p>Külliyenin önü deniz, arkası dik yamaç şeklindeki arsa durumunun bir sonucu olarak, caminin, medrese ve aşhanenin aynı hat üzerinde üçlü bir yapı grubu olarak tasarlandığı düşünülmektedir. Aşhanenin yanında bulunan tabhane; İstanbul'dan Anadolu yönünde giden kervanlar için ilk menzilin imaretini oluşturmaktaydı.</p>

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir