Üsküdar'ın Kara Ulaşımı ve Omnibüsler

Üsküdar'ın denizden ulaşımı peremeler ve kayıklar, daha sonraları da Şirket-i Hayriye vapurları ile gerçekleştiriliyordu.

Üsküdar'ın Kara Ulaşımı ve Omnibüsler
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'ın denizden ulaşımı peremeler ve kayıklar, daha sonraları da Şirket-i Hayriye vapurları ile gerçekleştiriliyordu.

XIX. Asırda Üsküdar da oldukça büyümüş ve meskûn mahalleri geniş bir alana yayılmıştı. İskeleden uzak yerlerde oturanların ulaşımı hele ellerinde yükü olanlar ve yürüyemeyecek durumda olanlar için çok zordu. Bunun için hemen iskelenin yanı başında at kiraya verilirdi. Tabiî kadınlar ve yaşlılar için bu da gerekli kolaylığı sağlayamıyordu.

Avrupa yakasında 1869'dan itibaren tramvay işletilmeye başlanmış ve halka büyük kolaylık getirmişti. Anadolu yakasına tramvayın gelmesi daha uzunca bir süre alacaktır. Bu sırada Üsküdar'ın yolcu taşıma aracı omnibüslerdir. İlk olarak Fransa'da Nantes şehrinde 1825 yılında işlettiği hamama müşteri taşımak için kullanılan omnibüsler 1826'dan itibaren Paris'te yolcu taşımaya başladılar. İki veya dört atla çekilen ve 15-20 yolcu taşıyan şık görünüşlü omnibüsler Fransa'da genellikle okula giden öğrencileri taşıyordu. İstanbul'da büyük otellere yolcu taşıyan özel vasıtalar olarak kullanılmaktaydı.

13 Ocak 1860 tarihinde Osmanlı tabiiyetinden Hacu Manuk Efendi'ye, Avrupa'dan getirilen ve omnibüs adı verilen dolmuş türü bu araçlarla Üsküdar tarafında 25 yıl süreyle yolcu taşıma imtiyazı verildiği görülmektedir.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir