Sultantepesi Çeşmesi ve Namazgâhı

Namazgâhlar, önemli bir vakıf geleneğidir. Söz konusu namazgâhlardan biri de Üsküdar'da bulunan Sultantepesi Çeşmesi ve Namazgâhı'dır.

Sultantepesi Çeşmesi ve Namazgâhı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Namazgâhlar, Osmanlı medeniyetinde çok önemli bir yeri olan vakıf geleneğinin örneklerindendir.

Söz konusu namazgâhlardan biri de Üsküdar'da bulunan Sultantepesi Çeşmesi ve Namazgâhı'dır. Hace Hesna Hatun Mahallesi'nde, Servilik Caddesi üzerinde Şemsi Bey sokağı köşesinde bulunan yapının özellikleri göz önüne alındığında XVI. Yüzyıla ait olduğu, XVIII. Yüzyılın ikinci yarısında da tamir edildiği anlaşılır. Nitekim çeşmede her iki dönemin de izlerini bulmak mümkündür.

Kimin tarafından yaptırıldığı ve tamiratı gerçekleştirenin kimliği bilinmemektedir. Kesme küfeki taşı ile inşa edilen kareye yakın dörtgen planlı hazneli tek yüzlü namazgâhlı menzil çeşmesidir. Çeşmenin haznesi namazgâha yön tayin etmekle birlikte bugün çeşmenin arka yüzünde mihrap işlevi gören bir unsur bulunmaz. Çeşmenin iki yandan plastrlarla sınırlanan cephesi, kırık yuvarlak kemerin taçlandırdığı niş içine alınmış ayna kısmı ve üstünde kitabe panosu şeklinde tertip edilmiştir. Kemerin kilit kısmına yuvarlak bir rozet işlenmiş taşkın tutulan köşelikleri ise kemerin kavisine göre şekillenmiştir. Barok üslupta yapraklarla tezyin edilen ayna taşında kabartma meyve örgeleri görülmektedir. Plastrlara da başlık oluşturan düz bir korniş ile sınırlanan gövdenin üzeri, pramidal formda yekpare bir taş ile kapatılmıştır. Cephenin önünde geniş bir yalak ve iki yanında set taşları bulunmaktadır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir