Osmanlı Su Medeniyeti ve Üsküdar

Bugüne pek azı ulaşabilmiş olsa da dillere destan bir su potansiyeline sahip olan Üsküdar'ın su yapıları açısından sergilediği zenginlik, muhtemelen zamanında, bugünümüzden çok daha görkemliydi...

Osmanlı Su Medeniyeti ve Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bugüne pek azı ulaşabilmiş olsa da dillere destan bir su potansiyeline sahip olan Üsküdar'ın su yapıları açısından sergilediği zenginlik, muhtemelen zamanında, bugünümüzden çok daha görkemliydi. Bunun, su yolcuları, sakalar, sebilciler gibi kültürel ve folklorik unsurları ne yazık ki tarih kitaplarında ve kartpostallarda ya da nostaljik Ramazan panayırlarında kalmıştır.

Çocukluğumuzda, Terkos'un sık sık kesildiği sıcak yaz günlerinde Atik Valide Camii'nin şadırvanındaki acı su ile serinlemeye çalıştığımız, güğümlerle sıra olup eve su taşıdığımız günlerden bugüne, her şey gibi, sular ve su ile kurulan dostluklar da değişti. Artık sayıları parmakla gösterilecek kadar azalan eski ahşap evlerin yerinde yükselen devasa beton bloklar arasında, artık gerçek işlevini yerine getiremez olmanın sıkıntısıyla süklüm püklüm duran bu ata yadigârları ile olan ilişkilerimiz de! Özellikle yerel yönetimlerin çabası ile ayakta kalmaya çalışan bu eserlerin nasıl bir kültürü barındırdığını, son zamanlarda yazılan eserler, bir parça da olsa ortaya koymayı başarmıştır.

Kaybolan eski tatları yerine koyabilmek mümkün olmayabilir. Ama sonraki nesillere kendilerini tanıtmaya çabalayan bu eserlerin geleceğe intikal etmesini sağlamak, öncelikle kendi kültürümüze olan borcumuzdur.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir