Ressam Fausto Zonaro'nun Üsküdar'ı

Zonaro eşiyle Taksim'de ahşap bir eve yerleşir. İstanbul'a hayran kalırlar. Çünkü nereye baksalar fotoğraf ve yağlı boya tablosu gibi manzaralarla karşılaşırlar.

Ressam Fausto Zonaro'nun Üsküdar'ı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul'a ilk kez gelen ünlü İtalyan ressam Fausto Zonaro, seyahat sırasında Gümrük Müdürü Mahmut Bey'le tanışır. Bu tanışmadan sonra Fausto Zonaro ve Mahmut Bey arasında sıcak bir dostluk başlar. Mahmut Bey ünlü ressamı Salacak'taki evinde ağırlar. Zonaro eşiyle Taksim'de ahşap bir eve yerleşir. İstanbul'a hayran kalırlar. Çünkü nereye baksalar fotoğraf ve yağlı boya tablosu gibi manzaralarla karşılaşırlar.

Zonaro, bir Cuma Galata Köprüsü'nde resmigeçit yapan Ertuğrul Süvari Alayı'na rast gelir. Bunun her hafta tekrarlanan bir merasim olduğunu öğrenince çok sevinir. Ufak ufak kağıtlara detaylar toplar, bunları evinde resimleştirir.

II. Abdulhamit Han'ın bundan haberi olur ve onu saraya çağırır. Güzel çalışmalarından dolayı Zonaro'ya Mecidiye Nişanı verilir. Bununla birlikte "Ressam-ı Hazret-i Şehriyari" yani "Saray Ressamlığı" unvanına da layık görülür. Zonaro, Salacak çevresi ve Üsküdar'ı kısaca Boğaz'ı Anadolu yakasındaki eşsiz güzellikleri gördüğünden itibaren bu manzaraları, hayalinde renklendirerek tuvale yansıtma arzusundan hiç vazgeçmemiştir.

Bu konuyu Zonaro anılarında şöyle anlatmıştır: "Zira Salacak beni mest eden tablolar gibiydi. Günlerce seyretmeye doyamazdım. Bu nedenle her fırsatta Salacak'a gidiyor, yamaçlarında oturup karşıda Sarayburnu, Saraylar, Ayasofya, Sultan III. Ahmet Camii ve Haliç'e uzanan bilmem kaç boyutlu bu doğa ve mimari harikası manzarayı beynime kazıyordum. Gümrükler Nâzırı Mahmut Efendi'yi Salacak vesilesiyle fırsat buldukça ziyaret etmek büyük bir zevk oluyordu."


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir