Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Sabah
Milliyet Star
Yeni Şafak Türkiye

Ressam Fausto Zonaro'nun Üsküdar'ı

Zonaro eşiyle Taksim'de ahşap bir eve yerleşir. İstanbul'a hayran kalırlar. Çünkü nereye baksalar fotoğraf ve yağlı boya tablosu gibi manzaralarla karşılaşırlar.

Ressam Fausto Zonaro'nun Üsküdar'ı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
E-BÜLTEN KAYIT
Ad, Soyad :
E-Posta :
Paylaş :

İstanbul'a ilk kez gelen ünlü İtalyan ressam Fausto Zonaro, seyahat sırasında Gümrük Müdürü Mahmut Bey'le tanışır. Bu tanışmadan sonra Fausto Zonaro ve Mahmut Bey arasında sıcak bir dostluk başlar. Mahmut Bey ünlü ressamı Salacak'taki evinde ağırlar. Zonaro eşiyle Taksim'de ahşap bir eve yerleşir. İstanbul'a hayran kalırlar. Çünkü nereye baksalar fotoğraf ve yağlı boya tablosu gibi manzaralarla karşılaşırlar.

Zonaro, bir Cuma Galata Köprüsü'nde resmigeçit yapan Ertuğrul Süvari Alayı'na rast gelir. Bunun her hafta tekrarlanan bir merasim olduğunu öğrenince çok sevinir. Ufak ufak kağıtlara detaylar toplar, bunları evinde resimleştirir.

II. Abdulhamit Han'ın bundan haberi olur ve onu saraya çağırır. Güzel çalışmalarından dolayı Zonaro'ya Mecidiye Nişanı verilir. Bununla birlikte "Ressam-ı Hazret-i Şehriyari" yani "Saray Ressamlığı" unvanına da layık görülür. Zonaro, Salacak çevresi ve Üsküdar'ı kısaca Boğaz'ı Anadolu yakasındaki eşsiz güzellikleri gördüğünden itibaren bu manzaraları, hayalinde renklendirerek tuvale yansıtma arzusundan hiç vazgeçmemiştir.

Bu konuyu Zonaro anılarında şöyle anlatmıştır: "Zira Salacak beni mest eden tablolar gibiydi. Günlerce seyretmeye doyamazdım. Bu nedenle her fırsatta Salacak'a gidiyor, yamaçlarında oturup karşıda Sarayburnu, Saraylar, Ayasofya, Sultan III. Ahmet Camii ve Haliç'e uzanan bilmem kaç boyutlu bu doğa ve mimari harikası manzarayı beynime kazıyordum. Gümrükler Nâzırı Mahmut Efendi'yi Salacak vesilesiyle fırsat buldukça ziyaret etmek büyük bir zevk oluyordu."


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  GOOGLE ÖZEL ARAMA

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Paylaş :
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2019 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : info@uskudar34.com
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.