Biniş-İ Humayûn

Biniş-i Humayûn, padişahın gezi ya da ziyaret amacıyla saraydan ayrılıp İstanbul civarında bir yere gitmesi için kullanılan bir tabirdir...

Biniş-İ Humayûn
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Biniş-i Humayûn, padişahın gezi ya da ziyaret amacıyla saraydan ayrılıp İstanbul civarında bir yere gitmesi için kullanılan bir tabirdir. Bu binişlerde yapılan işleri de padişahın yanında bulunan sır kâtibi kayda geçirirdi. Sır kâtibi, söz konusu binişlerde padişaha sunulan arzuhalleri de sultana okumakla görevliydi. İstanbul'un Biniş-i Humayûn yapılan bahçeleri pek meşhurdu. Bunların başında Hadaik-i Hassa denilen saray bahçeleri gelirdi.

XVII. Yüzyılda Anadolu yakasındaki başlıca biniş yerleri Tokat Bahçesi, Kandilli Bahçesi, Kuleli Bahçesi ve Üsküdar Bahçesi idi. Bu dönemdeki padişahlardan bilhassa Sultan IV. Murat, bahçe ve köşklerle dolu olan meşhur Üsküdar Bahçesine çok giderdi.

IV. Murat döneminde (1623-1640) Üsküdar'da 12 saray olduğu bilinmektedir. Üsküdar Bahçesi ve Çamlıca suları meşhur olup av alanlarıyla da ünlüydü. Bu hususta yabancı seyyahların tespitleri de ilginçtir. Robert Mantran, Üsküdar hakkında şu bilgiyi vermektedir:

"Asya kıyısında Üsküdar ve servilerin yaptığı nefis gölgelikleriyle ünlü Karacaahmet Mezarlığı vardır. Çamlıca tepesi Üsküdar'a egemendir. İstanbul'un bu tepeden Prens Adaları'na ve Boğaz tarafından da Karadeniz'e varana kadar emsalsiz bir görüntü vermektedir; ayrıca bu tepede İstanbul ve çevresinin en ünlü su kaynağı bulunmaktadır."


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini
  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir