Olivier ve Hobshouse'un Kaleminden Bulgurlu

Üsküdar'a gelen seyyahlar sadece Üsküdar'ın değil ona bağlı olan mekânlar hakkında da bilgi vermektedirler. Bu yerlerden Bulgurlu ve Harem semtleri dikkati çeken yerleşim yerleridir.

Olivier ve Hobshouse'un Kaleminden Bulgurlu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et
<p>Üsküdar'a gelen seyyahlar sadece Üsküdar'ın değil ona bağlı olan mekânlar hakkında da bilgi vermektedirler. Bu yerlerden Bulgurlu ve Harem semtleri dikkati çeken yerleşim yerleridir.</p> <p>Bazı seyyahlar bu yerlerden birisine gitmişken bazen de ikisi hakkında bilgi veren bir kaç seyyah da bulunmaktadır. Seyyahlar Bulgurlu'yu Üsküdar'a bir saat mesafede bir tepelik yer olarak tarif etmektedir. Üsküdar'ın yukarı kesiminde yer alan Bulgurlu tepesi hakkında ilk bilgi veren seyyah Olivier'dir. Bulgurlu yolunun çok güzel olduğunu ve bu yolla küçük bir köye ulaştıklarında çok sayıda insanın atlarına testiler yüklediğini gözlemlemiştir. Bunun nedeninin ise Sultan III. Selim ve başkentin ileri gelenlerinin bu köyün kaynak suyundan başka su içmediklerini, zira bu suyun diğer sulara göre en sağlıklı ve hazmı kolay su olduğunu belirterek bu ünlü sudan kendilerinin de içtiklerini not etmektedir. Buranın bundan başka olağanüstü bir şeye sahip olmadığını, ancak açık çimen ve sık ağaçların gölgesinde toplanılarak kahve ve nargile içildiği ve sade /idareli yemek yendiğini gözlemlemiştir.</p> <p>Üsküdar'da bulunan ve Bulgurlu'ya da giden Hobhouse, buranın bir saat mesafede olduğunu ve Bulgurlu tepesine bir kaç kere çıktıklarını, tepenin zirvesinde temiz su kaynağı bulunduğunu ve buradan tahminine göre yarım galon suyun İstanbul'a beş paraya satıldığını da not etmektedir. Hobhouse, Bulgurlu'nun eğimli bir araziye sahip olduğunu ve yakın çevresindeki tepenin bahçeler, kavun tarlaları ve bağlarla kaplı olup başkentin meyve ihtiyacını karşıladığını belirtmektedir. Kuzeye doğru arazinin çok iyi ekilmiş olduğunu, arazinin çitlerle çevrili ve geniş yollar ve ağaç kümeleriyle bölünmüş olduğunu kaydetmektedir.</p>

Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir