Üsküdar'lı Romantik Bir Bestekâr: Selahattin Pınar

Selahattin Pınar 22 Ocak 1902 tarihinde Altunizâde'de doğdu.

Üsküdar'lı Romantik Bir Bestekâr: Selahattin Pınar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Selahattin Pınar 22 Ocak 1902 tarihinde Altunizâde'de doğdu. Babası, İstanbul Yüksek İktisat ve Ticaret Mektebi "Kânûn-i Medeni" müderrislerinden, son İstanbul Kadısı ve Denizli Mebuslarından Sâdık Efendi, annesi İsmet hanım'dır. İlköğrenimine babasının kadı olarak görev yaptığı Çal (Denizli)'de başladı. Daha sonra babasının aynı görevle tayin edildiği Saros ve Edirne'de öğrenimine devam etti. Babasının 1911'de Denizli mebusu seçilmesi üzerine aile İstanbul'a döndü. Burada bir süre İtalyan Ticaret Mektebi'ne devam eden Selahattin, mûsikiye olan ilgisinden dolayı öğrenimini yarıda bıraktı ve budnan sonraki çalışmalarını mûsiki üzerine yoğunlaştırdı. 1920'de Üsküdar Paşakapısı'nda faaliyete başlayan Dârülfeyz-i Mûsiki Cemiyeti'nin kurucuları arasında yer aldı. Aynı kurumun 1923'te "Üsküdar Mûsiki Cemiyeti" adı ile devam eden çalışmalarına 1934 yılına kadar devam etti. İstanbul'un en gözde gazino ve salonlarıyla radyonun çok sevilen ve aranılan bir icracısıydı. 6 Şubat 1960 akşamı Kadıköy'de Todori Gazinosu'nda yakın arkadaşı Selim Aru ile otururlarken geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayata veda etti.

25 Ocak 7 Şubat'a kadar evdeki bilgisayarda.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir