Üsküdar'a Ayak Basan İlk Türk Hükümdarı

Türklerin yoğun olarak Bizans topraklarında görülmeye başladıkları XI. yüzyıldan itibaren muhalif imparator adaylarının en çok Türklerden yardım istedikleri ve onların da bu yardım maksadıyla Üsküdar'a kadar geldikleri dikkat çekmektedir.

Üsküdar'a Ayak Basan İlk Türk Hükümdarı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul'un Fethi'nden önceki dönemlerde de Türklerin bir çok defa İstanbul ve çevresine geldikleri bilinmektedir. Türklerin yoğun olarak Bizans topraklarında görülmeye başladıkları XI. Yüzyıldan itibaren muhalif imparator adaylarının en çok Türklerden yardım istedikleri ve onların da bu yardım maksadıyla Üsküdar'a kadar geldikleri dikkat çekmektedir. Mesela imparator VII. Mikhail Dukas'ın (1071-1078) hakimiyeti esnasında Bizans'ın Anadolu orduları komutanı Nikephoros Botaniates ve Rumeli orduları komutanı Nikephoros Bryennios isyan etmişlerdi. Bunlardan 1077 yılı Ekim ayında isyan eden Nikephoros Botaniates, kendisine yardım etmesi hususunda Anadolu fatihi Kutalmışoğlu Süleyman Şah ile anlaştı ve onun desteği sayesinde 1078'de imparator ilan edildi. Bu ilişkilerin sonucu olarak Şah ve askerleri Üsküdar'a kadar geldi ve burada Botaniates tarafından saygı ve sevgiyle karşılanıp ağırlandılar.

Türkler bu şekilde Bizans İmparatorluğu bünyesinde çıkan taht kavgalarına müdahale ederek hakimiyet sahalarını Karadeniz, Marmara ve Akdeniz sahillerine kadar genişlettiler. Bir Bizans kaynağının ifadesiyle "her yer Türklerle doldu"


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir