Tekke, Medrese ve Mektepler Şehri: Üsküdar

Üsküdar'ın kimliğinin oluşmasında büyük bir paya sahip, eski Üsküdar sınırları içinde 58 adet tekkenin var olduğu yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir.

Tekke, Medrese ve Mektepler Şehri: Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar'ın kimliğinin oluşmasında büyük bir paya sahip, eski Üsküdar sınırları içinde 58 adet tekkenin var olduğu yapılan araştırmalar sonucu tespit edilmiştir. Miskinler Tekkesi'nin ismi tekke olmakla birlikte, hastane olarak fonksiyon gördüğü için tekkeler zikredilmez.

Bunların içinden günümüze ulaşan yalnız 14 tanedir. Üsküdar kimliğini oluşturan asıl unsurlar, bu kurumlardır. Bunların içinde Aziz Mahmut Hüdâî Tekkesi ile Özbekler Tekkesi bu kimliğin hâlâ en önemli kilometre taşlarıdır. Üsküdar Mevlevihanesi de ayrı bir öneme sahiptir.

Üsküdar sınırları içinde, tespit edilen 9 adet medrese ile birlikte 33 tane tarihi mektep ile vakıflar idaresinin daha sonra özel idareye devrettiği 35 mektep faaliyet göstermiştir. İstanbul'un başlıca eğitim ve kültür kurumlarından Üsküdar sınırları içinde olanlar şunlardır:

Mekteb-i Tıbbiye-i Şâhâne (Haydarpaşa Lisesi), Kandilli Rasathanesi, Çamlıca Kız Lisesi, Kandilli Kız Lisesi, Üsküdar Amerikan Kız Lisesi. Kısaca gerek klasik Osmanlı döneminde, gerekse modernleşme döneminde Üsküdar, önemli ilim adamlarını ve eğitim merkezlerini sinesinde barındırmıştır.


Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir