Hilal-İ Ahmer Aşhaneleri

İstanbul'da 1917 yılının ilkbaharında ardı ardına beş daimî aşhane kuruldu.

Hilal-İ Ahmer Aşhaneleri
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

İstanbul'da 1917 yılının ilkbaharında ardı ardına beş daimî aşhane kuruldu. İlki, Topkapı Fukaraperver Cemiyeti binasında açıldı. İkinci aşhane ise Üsküdar'da Atik Valide Camii avlusunda kuruldu. Bunların arkasından sırayla, Kasımpaşa, Eyüp Sultan, Hekimoğlu Ali Paşa ve Fatih semtlerinde ayrıca Tıp Fakültesinde daimî aşhaneler kuruldu. Dr. Celal Muhtar'ın kardeşi Dr. Akil Muhtar'a göre, bu aşhanelerde otuz altı milyon kap yemek dağıtılmıştı. Cemiyetin raporlarına göre, Üsküdar Aşhanesi'nde, 6624 kişiye 6.643.928 kap yemek verilmişti. Beş ayrı semtte açılan Hilâl-i Ahmer aşhanelerinin en büyüğü ve en meşhuru Üsküdar aşhanesiydi. Üsküdar'daki Hilâl-i Ahmer Aşhanesi Atik Valide Camii'nin avlusunda kurulmuştu. Avluya kuzey kapıdan giriliyordu. Aşhanenin açılışında Cemiyetin yöneticileri, gazeteciler ve davetlilerin yanı sıra müttefik devletin sefirleri ve henüz harbe girmemiş olan Amerika'nın elçisi de hazır bulunmuştu. Aşhanenin kuruluşuna Amerika Yakın Doğu Yardım Örgütü de destek vermişti.

Üsküdar Aşhanesi'nde Müslüman, Ermeni, Rum Musevi vb. fakirlere yemek veriliyordu. İlk günde yemek alacak fakir sayısı 4.000 iken, daha sonraları 10.000 fukaraya yemek verildi. Savaş bittikten sonra sefaletin devamı nedeniyle aşhaneler bir süre daha hizmet verdi. Ancak, 1919 yılı ortalarında bu aşhanelerin kapatılmasına karar verildi.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir