Cami, Mescid ve İbadethanelerin Şehri: Üsküdar

Mihrimah (ay yüzlü) Sultan Camii, Yeni Valide Camii, Valide-i Atik Camii, Çinili Camii, Altunizade Camii, Rumi Mehmet Paşa Camii, Ayazma Camii, Selimiye Camii bunların en meşhurlarıdır.

Cami, Mescid ve İbadethanelerin Şehri: Üsküdar
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Osmanlı döneminde yapıldığı bilinen bu camilerden bir kısmı yol yapım ve meydan genişletmesi çalışmalarında yıktırılmıştır. Bu yıktırılan camilerden, daha sonra yaptırılan 13 adet ile birlikte, bugün yüze yakın tarihi cami ibadete açıktır. İbrahim Hakkı Konyalı, Üsküdar Tarihi adlı eserde, Üsküdar'da 141 cami ve mescit zikretmekle birlikte Mehmet Nermi Haskan'a göre, Üsküdar'da tarihin kaydettiği cami ve mescit sayısı 107'dir.

Mihrimah (ay yüzlü) Sultan Camii, Yeni Valide Camii, Valide-i Atik Camii, Çinili Camii, Altunizade Camii, Rumi Mehmet Paşa Camii, Ayazma Camii, Selimiye Camii bunların en meşhurlarıdır.

Ordu ve Kervanlar için Anadolu'ya giriş ve çıkış için bir tür kapı durumunda olan Üsküdar'da 50 adet namazgâh vardır. Adile Sultan Namazgâhı, Ayrılık Çeşmesi Namazgâhı, Baba Nakkaş Namazgâhı, Doğancılar Namazgâhı, Selimiye Namazgâhı, Büyük Çamlıca-Küçük Çamlıca Namazgâhları ile Alemdağ Caddesi Namazgâhı en çok bilinenleridir. Bir adı da Bostancı Namazgâhı olan Alemdağı Caddesi Namazgâhı halk arasında gerek cami, gerekse semt ismi olarak kullanılmaktadır. Söz konusu bu cami ve mescitlerin yanı sıra Rum ve Ermenilere ait 8 adet kilise ile Yahudilere ait iki adet sinagog vardır.


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Meraklısına Üsküdar Notları

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir