İnsanların En Uzun Yaşadığı İl Kastamonu

Türkiye'nin yaşlılık haritasında Yozgat en kısa ömre sahip il olurken Kastamonu insanların en uzun yaşadığı il oldu.

İnsanların En Uzun Yaşadığı İl Kastamonu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji (yaşlılık bilimi) Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Türkiye'de insan yaşamında ölümlerin 60-70 yaş arasında meydana geldiğini belirterek, ''Dökülmeler 60-70 yaş arasında meydana geliyor. 70'ten sonra uzun yaşama imkanınız daha fazla'' dedi.

ÖMÜR ORTALAMASI EN UZUN İL KASTAMONU

Türkiye'nin ilk yaşlılık haritasını hazırlayan Tufan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de bugün yaşlı olarak kabul edilen 65 yaş üstünde yaklaşık 10 milyon 31 bin insan bulunduğunu, 33 bin civarında da 100 yaş ve üzerinde insan yaşadığını söyledi. Türkiye'de ortalama insan ömrünün kadınlarda 76, erkeklerde ise 72 olduğunu bildiren Tufan, ömür ortalaması en uzun ilin Kastamonu olduğunu kaydetti.

EN KISA ÖMRE SAHİP İL YOZGAT

Aydın ve Balıkesir başta olmak üzere Ege'de yaşayan insanların ortalama ömrünün uzun olduğuna işaret eden Tufan, ''Yozgat ise Türkiye'nin en kısa ömrüne sahip ili. Yozgat'ın yanı sıra doğu illerinde de ortalama insan ömrü kısa. Akdeniz'de de rutubet ömrü kısaltıyor'' diye konuştu. Tufan, ortalama ömür süresini belirleyen ilk faktörün beslenme olduğunu, ondan sonra çevresel koşullar, çok sıcak veya soğuk iklim ve insan ilişkilerinin geldiğini anlattı.

''DÖKÜLMELER 60-70 YAŞ ARASINDA OLUYOR''

Ölümlere bakıldığında 50-60 yaş arasında birinci kırılma döneminin gerçekleştiğini ifade eden Tufan, şöyle konuştu: ''Asıl dökülmeler (ölümler) 60-70 yaş arasında meydana geliyor, 70'ten sonra uzun yaşama imkanınız daha fazla. 60-70 yaş arasında daha çok kalp-damar hastalıkları nedeniyle insanlar hayatını kaybediyor. 70'ten sonra ise daha çok kanser gibi sistemik hastalıklar ortaya çıkıyor. Bu dönemde daha çok kalça kırıklıkları gibi rahatsızlıklar oluyor.''

Tufan, yaşlılıkta en önemli rahatsızlıklardan birinin demans (bunama) olduğunu vurgulayarak, bugün Türkiye'de 400 bini alzheimer olmak üzere 800 bin demans hastası bulunduğunu bildirdi.

2023 YILINDA 14,5 MİLYON YAŞLI TÜRK

Prof. Dr. Tufan, projeksiyonlara göre yaşlı nüfusun 2023 yılında 14,5 milyon, 2030 yılında 18 milyona ulaşacağını, 2050 yılına gelindiğinde ise 101 milyon olacağı öngörülen toplam nüfusun 30 milyonunun yaşlı insanlardan oluşacağını anlattı. Tufan, ''Yaşlı nüfusunun da yüzde 50'si kronik hasta (organ yitimi, tansiyon, görme, işitme kaybı gibi) olacak. 5 yıl içinde de büyük çoğunluğu yatalak, yani bakıma muhtaç hale gelecek'' ifadesini kullandı.

Bakım işinin ciddi finansman oluşturduğunu, Avrupa ülkelerinin buna ciddi kaynaklar ayırdığına dikkati çeken Tufan, Türkiye'nin bakım planlamasını şimdiden yapması gerektiğini vurguladı.

SOSYAL BAKIM SİGORTASI ÖNERİSİ

Gelişmiş ülkelerin bakım hizmetlerine milyarlarla ifade edilen para harcadığını kaydeden Tufan, gelişmiş ülkelerde olan ''sosyal bakım sigortası'' uygulamasının Türkiye'de de mutlaka hayata geçirilmesi gerektiğine işaret etti. Sosyal bakım sigortası konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının çalışması gerektiğini kaydeden Tufan, şöyle devam etti: ''Sosyal bakım sigortası sadece yaşlıyı değil, bütün vatandaşları kapsaması açısından önemli. Avrupa ülkelerinde uygulanan bu sistem bakım alanında milyonlarca kişiye de istihdam oluşturuyor. Sistem nasıl çalışıyor; örneğin başka şehirde yaşayan oğlunuz var. Çalışırken ayağını kırdı ve doktor 6 ay çalışamaz raporu verdi. Bakım sigortası devreye giriyor. Hekimler bakıyor, diyelim ki günlük 0-4 saatlik bir bakım süreci var. Kişinin bakım ücretini devlet ödüyor. Aynı zamanda sigortası yapılıyor. Bakıma muhtaç kişiye de kimin bakacağı kararını bırakıyor. (Kız arkadaşım baksın) dediniz ama bakmıyor. Bakım koordinasyon merkezini arayıp (ben artık bu kişiyle bakım işini yürütmek istemiyorum, benim bakımımı başkası yapacak) diyebiliyor. 24 saatlik bakımlar ise daha profesyonel kişiler tarafından yapılıyor. Almanya'da bu kişilere yaptıkları hizmet karşılığında 4 bin 500 avro civarında ücret ödeniyor.''

Sosyal bakım sigortası sisteminin en iyi uygulandığı ülkenin Almanya olduğunu belirten Tufan, buradaki sistemi iyi inceleyerek Türkiye'nin kendi sistemini oluşturması gerektiğini söyledi.

SAĞLIKLI YAŞLILIK İÇİN ÖNERİLER

Sağlıklı yaşlılık için önerilerde bulunan Prof. Dr. Tufan, ''Birinci sırada beslenme var, 19.00'dan sonra yaşlılara hiçbir şey yememelerini tavsiye ediyorum. Yemeyin, bol su için ve aç yatın. Türkiye'de yaşlı nüfusun en çok olduğu yer Nazilli, buradakiler yemiyor'' şeklinde konuştu.

Sosyal ilişkiler ve fizilsel aktivitenin de önem taşıdığını anlatan Tufan, sözlerini şöyle tamamladı: ''Yaşlıların yaşamın içinde kalması çok önemli. Yaşlının evi, kalesidir, ayrılmak istemez. İmkanlar dahilinde olabildiğince evinde tutmak gerekli. Bir gerontolog olarak huzurevi bakımını önermiyorum. Daha rahat edeceği gerekçesiyle huzurevine, bakımevine yerleştirilen veya çocuklarının yanına gitmek zorunda kalan yaşlıların daha hızlı bunalıma girdikleri, sağlık sorunlarının arttığı gözleniyor. Huzurevi en son tercih olmalı.''


Haberler.com


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Yaşam

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir