Üsküdar'da Tarihi Camiiler Restore Ediliyor

Sağlıklı, yaşanabilir, sürdürülebilir, estetik kaygılar taşıdığı kadar doğal, kültürel, sosyal ve tarihi dokunun bir bütün olarak korunduğu Üsküdar'da, tarihi özellikler taşıyan dini yapıların geçmişten geleceğe taşınabilmesi adına çok önemli çalışmalara imza atılıyor.

Üsküdar'da Tarihi Camiiler Restore Ediliyor
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ve oldukça önem taşıyan çalışmalardan bazıları Mihrimah Sultan Camii, Çilehane Camii, Selimiye Çiçekçi Camii, Aziz Mahmud Hüdayi Camii ve Beylerbeyi Hamidi Evvel Camii'dir. Bazıları ilçe sakinleri tarafından bilinmese de tarihi önemi olan bu eserlerde yapılmakta olan düzenlemeleri derleyerek sizlerle paylaşmak istedik.Konuyla ilgili olarak bilgi veren Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Vakıflar Bölge Müdürlüğü?nün yaptığı çalışmaların büyük önem arz ettiğini ifade ederek müdürlük yetkililerine teşekkür etti. Vakıflar Bölge Müdürlüğü?nün çalışmaları dışında ilçe genelinde birçok projeye imza attıklarını dile getiren Mustafa Kara, "Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payına Dair Yönetmelik" çerçevesinde, İl Özel İdaresi fonları ve belediye bütçesinden yararlanılarak, tarihi önem taşıyan; Burhan Felek Bey Köşkü, Şeyh Dairesi ve müştemilatı, Nalçacı Dergahı, Eski Fransız Okulu, Fatma Adeviyye Dergahı, Çamlıcalı Mehmet Efendi Tekkesi, Amet Paşa Sıbyan Mektemi, Kaymakçı Tekkesi, Divitçiler Sıbyan Mektebi ve Çeşmesi ile Abdullah Ağa İbtidai Mektebi'nde rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarının başlatıldığını veya başlatılmakta olduğunun altını çizdi. 

Mimar Sinan'ın Deha Örneği: Mihrimah Sultan Camii

Her ögesi Sinan'ın dehasının farkını yansıtan, mimari yenilik taşıyan, doğaya rağmen uyumu fısıldayan yani çığır açan unsurlarla  dolu bir yapı olan Mihrimah Sultan Camii'nde restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

1894 depremi sonrası, 1959, 1961 ve 1965 yıllarında Mihrimah Sultan Cami'nde yapılan çalışmalar sonrası bu yıl yeniden restorasyon çalışmaları gerçekleştiriliyor. Restorasyon çalışmaları dahilinde yapılan bazı uygulamalar şunlar;

1-) Cami kubbeleri, tamburları ve minareler yenilendi.

2-) Son cemaat mahallinde bulunan ince sütun ve kemerlerdeki çürümüş, deforme olmuş, işlevini yitirmiş ağaçlar yenileri ile değiştirildi, değişmeyenler de fırça ile sürme yöntemiyle 3 kat emprenye edilerek koruma altına alındı.

3-) Müezzin mahfili mermer sütunlar, mihrap ve mermer şebekeli minber temizlenerek onarımları yapıldı. Minber giriş kitabesi temizlenerek orijinaline uygun zemin boyası ve altın varak uygulaması yapıldı.

4-) Cami içerisindeki çimento bazlı sıvalar katman katman raspa yapılarak tamamen temizlendi, yapının içeriden nefes alması sağlandı.

5-) Cami künde kari kapı ve kepenkler sökülüp metal aksamları çıkartılarak temizlenip ilaçlandı. Çürümüş ve deforme olmuş kısımlar yenileriyle değiştirildi.

6-) Mahfil katı çürümüş ve deforme olmuş taşıyıcıları orijinal malzemesine uygun ahşap ile değiştirildi.

7-) Müezzin mahfili ahşap tavan üzerindeki rumi desenli Edirnekari tezyinatın özgün motifi açığa çıkartılarak temizlendi, tamir edildi. Çürüyen ahşap bölgeler, kendi özgün ahşabına göre (ıhlamur ağacı) yeniden yapıldı.

8-) Son cemaat yerinin önündeki iki yüzlü ve yirmi musluklu som mermerden şadırvan temizlendi. Çürümüş ve dökülmüş olan mermer parçalar orijinal malzeme ile yenilendi.

9-) Cami bünyesinde yer alan İbrahim Ethem Paşa Türbesinde ve camii doğu ve güney cephe bahçede bulunan hazirelerdeki mezar taşlarının onarımları gerçekleştirildi.

10-) Camii içerisindeki tarihi değerleri olan pencereler, yerlerinden itina ile sökülüp temizlikleri yapıldı. 

11-) Cami bahçesinin duvarları yenilendi.

12-) Camide bulunan ortası çinko kurşun alaşımı Cihar'ı Güzin levhaların ahşap kı-sımlarındaki deformasyona uğramış ve çürümüş olanları yerlerinden alınarak orijinaline uygun malzeme ile yenilendi.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir