Üsküdar'a İnen Alim!

Hezarfen Ahmet Çelebi'nin Galata Kulesi'nden uçuş hikâyesi

Üsküdar'a İnen Alim!
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

17. yüzyılda yaşamıştır. 1623-1640 yılları arasında saltanat süren 4. Murat zamanında uçma tasarısını gerçekleştirmiştir. Geniş bilgisinden dolayı halk arasında "binfenli" anlamına gelen "Hezarfen" lakabıyla anılmıştır.

Hezarfen Ahmet Çelebi, çağından yüzyıllarca önce aynı düşünceyi gerçekleştirmeye çalışmış İmam Cevheri adlı Türk bilginini kendisine örnek almıştır. H. Ahmet Çelebi, Cevheri'nin başarısızlıkla sonuçlanan deneyi üzerinde uzun süre düşünmüş, özellikle hava akımları ve kuşların uçuşunu inceleyerek kendi çalışmalarını onun bıraktığı yerden geliştirmiştir.

Tarihi uçuştan önce kanatlarının dayanıklılık derecesini saptamak üzere Okmeydanı'nda deneyler yapmıştır. Hezarfen A. Çelebi, lodoslu bir sabah kıyıda biriken İstanbul halkının meraklı gözleri önünde Galata Kulesi'nden kendisini boşluğa bırakmış; rüzgârdan faydalanarak, uçarak İstanbul Boğazı'nı aşmış ve Üsküdar'a inmiştir. Bu uçuş hakkındaki bilgiler, Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde yer almıştır.

Sarayburnu'ndaki Sinanpaşa köşkünde bu durumu izleyen ve uçuş denemesinin başarıyla sonuçlandığını gören 4. Murat, Ahmet Çelebi'yle önce yakından ilgilenmiş hatta Evliya Çelebi'ye göre "bir kese altınla" sevindirmiş daha sonraysa: "Bu adem pek havf edilecek bir ademdir, her ne murad ederse elinden gelür, böyle kimselerin bakaası caiz değil" diyerek, onu Cezayir'e sürgün etmiştir. Hezarfen Ahmet Çelebi, sürgün olduğu Cezayir'de ölmüştür.


Üsküdar 34


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Üsküdar Tarihi

En Çok Okunan Haberler

  +4
  °
  C
  +
  -1°
  Uskudar
  Pazartesi, 14
  Salı
  + +
  Çarşamba
  + +
  Perşembe
  + +
  Cuma
  + +
  Cumartesi
  +
  Pazar
  + +
  7 Günlük Hava Tahmini

  EN ÇOK OKUNANLAR

  Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
  Üsküdar Haritası

  GAZETELER

  Hürriyet Dünya
  Milat Sözcü
  Yeni Şafak Türkiye
  Takip Et :
  Üsküdar 34 Feedburner
  www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
  Destek ve Bilgi : [email protected]
  Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

  www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

  Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

  sanalbasin.com üyesidir