Kısıklı Mahallesinde Dinamit Korkusu

Üsküdar-Çekmeköy arasında inşa edilen metro hattı için Kısıklı durağında başlatılan çalışmalar devam ediyor.

Kısıklı Mahallesinde Dinamit Korkusu
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar-Çekmeköy arasında inşa edilen metro hattı için Kısıklı durağında başlatılan çalışmalar devam ediyor. Tünel çalışmaları sırasında kontrollü şekilde patlatılan dinamitler, Başbakan'ın konutunun da bulunduğu mahallede Deprem etkisi oluşturuyor. Mahalle sakinleri ve esnaf ise haftada birkaç kez tekrarlanan bu duruma alıştıklarını söylüyor.

Metro çalışması kapsamında istasyonlar arasındaki tünel kazma işlemleri yapılıyor. Söz konusu tünel yapım işi için de işçiler zaman zaman dinamit kullanıyor. Dinamit patlatılmadan önce siren çalınarak ve esnaf bilgilendirilerek patlama olacağı bilgisi önceden veriliyor. Haftada birkaç kez tekrarlanan bu duruma esnaf her ne kadar alışık olsa da Kısıklı'ya dışarıdan gelenler patlamayı ve sarsıntıyı duyduğu anda Deprem olduğunu zannediyor. Patlamadan etkilenen konutlar arasında Başbakan'ın evi de bulunuyor. Başbakan Erdoğan'ın evi metro inşaatına yaklaşık 100 metre mesafede bulunuyor.

Dinamit sesine alıştığını anlatan Kısıklı esnaflarından Mehmet Kanbur, ''Metro çalışmaları başlayalı bir yıl oldu. Çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Çalışmalar sırasında dinamit kullanıyorlar. 5-6 saniye kadar deprem etkisi yaşanıyor. Bir uğultu sesi geliyor. Patlama olmadan ya da olduktan sonra ölçüm yapıyorlar. Bizim şikayetimiz de olmuştu. Ölçüm yapmışlardı. Şuan bir sıkıntı yok. Beş dakika önce patlama olacak diye uyarıda bulunuyorlar. Biz de müşterilerimizi uyarıyoruz. Başbakan'ın evi de burada, muhtemelen o evde olunca patlama olmuyordur. Evde çocuklar da etkileniyor. Günde üç sefer bu patlamalar yaşanıyor. Biz artık alıştık. İlk duyanlar korkuyor. Ölçüm yapıldığı için bir endişe duymuyoruz; ama yüzde 1 de olsa etkisi vardır.''

40 senedir Kısıklı'da yaşadığını belirten Zübeyir Aydın ise, ''Dinamiti patlatmadan önce buradaki tüm esnafları dolaşıyorlar. 15 dakika sonra patlama olacağını söylüyorlar. Bir deprem havası yaşanıyor. Gerçekten büyük bir sarsıntı oluyor. Ölçüm cihazı ile ölçüm yapıyorlar. Esnaf biliyor ama dışarıdan gelenler tedirgin oluyor. Bu işlem haftada birkaç kez tekrarlanıyor.'' ifadelerini kullanıyor.


Star Gündem


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini
Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir