Çamlıca Camii'nde önemli değişiklik yapıldı

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çamlıca'ya yapılması planlanan caminin avan projesinde değişiklikler yapıldığını söyledi.

Çamlıca Camii'nde önemli değişiklik yapıldı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çamlıca'ya yapılacak cami projesindeki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Caminin yapılacağı Çamlıca Tepesi'nde basın mensuplarının karşısına geçen Başkan Kara, Çamlıca'ya yapılacak cami ile ilgili proje yarışmasının sona ermesinin ardından, İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin avan (ön) projeyi kabul ettiğini ifade etti. Avan projeye göre uygulama projelerinin çizilmeye başlandığını söyleyen Kara, Üsküdar Belediyesi olarak avan projeye göre ruhsatı verdiklerini kaydetti.

Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara, Çamlıca'ya yapılması planlanan caminin avan projesinde değişiklikler yapıldığını söyledi.

Caminin 15 bin metre kare kapalı alana yapılacağını belirten Mustafa Kara, cami projesinin genel konseptinde büyük bir değişiklik olmadığını belirterek, ''Yapı çok gözükür bir yapı olunca yapılan en ufak bir değişiklik bile biraz farklıymış gibi geliyor. O da bir zaman minaremiz vardı. Yani yedinci minare diye ifade ettiğimiz zaman saati. O zaman saati artık olmayacak. Onun yerine o bölgede havuzlar ve kitap satışlarının olabileceği bir sergi salonu, İslam Eserlerinin ve klasik Türk Eserlerinin, hat, ebru sanatı dediğimiz sanatların sergilenebileceği bir sergi alanı oluşacak. Avlusu daha geniş bir hale gelmiş oldu. Caminin kubbe çapı İstanbul'u simgelemesi adına 34 metre, yüksekliğinin 72 metre olması var'' diye konuştu.

Dünya'nın 5. büyük cami olacak
Kara, bir gazetecinin, dünyanın 5. büyük camisi mi olacak şeklindeki sorusuna, ''Şimdi rakam karşılaştırması şu anlamda yapılıyor. Bir kapalı alanın bulunduğu yere göre mukayese, bir diğeri de açık alanda bulunduğu yere göre mukayese yapılıyor. Burada çok ciddi bir açık alan da mevcut. Bu anlamda belki kapalı alana göre mukayese yapılırsa 5'inci ama, açık alana göre yapıldığı düşünülürse belki de dünyanın 1'incisi olacak'' diye cevap verdi.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir