Üsküdar'ın yeni sorunu 'Metro İnşaatı'

Üsküdar esnafı Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı çalışmaları nedeniyle yine zor günler yaşıyor.

Üsküdar'ın yeni sorunu 'Metro İnşaatı'
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Üsküdar Esnafının Yeni Sorunu: Çekmeköy Metro İnşaatı

Üsküdar Meydanı'ndaki esnaf, önce Marmaray inşaatı ardından da Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı çalışmaları için alınan tedbirler sebebiyle zor günler yaşıyor.

Bariyerlerle kuşatılan esnafın işleri durma noktasına geldi

İşyerlerine giden yollarla birlikte, dükkânlarının önlerinin de barikatlarla kapatıldığını belirtiyor. Esnaf, iş yapamayacak hale geldiklerini söylüyor.

Marmaray projesinin sekiz yıl önce Üsküdar'da başlamasıyla çevrede gereken güvenlik önlemleri alındı. Fakat bu durum esnafın işlerini de olumsuz etkiledi. Marmaray projesi kapsamında etrafı bariyerlerle çevrilen alanda, bazı araç ve yaya yolları trafiğe kapatıldı. Alınan önlemler sonucu vatandaşların da bu alanlarda bulunan işyerlerine ulaşması zorlaştı. İşlerinin durma noktasına gelmesine rağmen Marmaray projesinin bitimine kadar sabretmeye çalışan çevre esnafı, geçtiğimiz günlerde yeni bir sürprizle daha karşılaştı. Yeni başlayan ve iki-üç yıl devam etmesi öngörülen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı Üsküdar İstasyonu Projesi sebebiyle alınan yeni tedbirler esnafın işini daha da zor duruma soktu.

Şimdi 2-3 yıl daha nasıl dayanacağız?
Bazı işyerlerine giriş çıkışlar tamamen kapatıldı. Marmaray projesi kapsamında dükkânının hemen önüne koyulan bariyerler sebebiyle işleri durma noktasına gelen Yalı Balıkevi Lokankası'nın sahibi Mehmet Sarı, ''Sekiz yıldır zaten kapalıydı buralar. Şimdi de caddeyi trafiğe kapattılar. Sadece bir-iki metre genişliğinde bir yaya yolu bıraktılar. Ne sokaklardan ulaşım var ne de arabayla buraya gelme imkânı. Caddedeki esnafın tamamını bitirdiler.'' şeklinde konuştu. Sarı, ''Başkanımız Kara, geçtiğimiz yıl bir TV'de burayla ilgili yayınlanan programla ilgili olarak 'Benim esnafım bir yıl daha dayanır. Bir yıl sonra işleri açılacak zararlarını telafi edecekler' demişti. Şimdi 2-3 yıl daha nasıl dayanacağız? Kim bize yardım edecek bilemiyoruz?'' dedi.

Gül Kardeşler Balık Kebap'ın sahibi Beyhan Delice de işlerinin kötü olduğundan dert yandı. Marmaray projesinin başlamasıyla işlerinin yüzde 50'den fazla düştüğüne dikkat çeken Delice, ''Bu bariyerler de konulunca daha da kötü oldu. Araç giremiyor, müşterimiz nasıl gelecek? Zaten işleri hep borçla çeviriyoruz. Şikayet edilince de 'ne yapalım? proje var' deniyor.'' şeklinde konuştu.

Çalışmalarda esnafın da düşünülmesini isteyen Delice, ''Bu çevrenin esnafı bitmiş durumda. Kazı işleri yapılırken de bazen telefon gidiyor, elektrik gidiyor, bunlar bile artık alıştığımız şeyler oldu.'' diyor.

İşyerinin etrafı Doğuş İnşaat ve Ticaret AŞ tarafından teneke bariyerlerle çevrilerek, binalarının giriş çıkışları dahi kapatılan Ayhan Hukuk Bürosu sahibi avukat Taha Ayhan, ''Marmaray'ı Japonlar yaptı. Çalışmaya başlamadan önce tüm kamulaştırmaları ve tahsisleri tamamladılar; gereken güvenlik önlemlerini aldılar, kamulaştırma ile ilgili bedeli vermesi gerekenlere verdiler. Sonra da şantiyeyi kurdular. Peki bizim şirketimiz ne yaptı? Kimseye bir tebligat yapmadan yolları kapattı.'' dedi. Ayhan, ''Öyle ki dükkanların önüne önceden haber vermeden demir barikatları çektiler. Tüm yaya ve araç yollarını kapattılar. Bir aydır savcılığa, kaymakamlığa, belediyeye, Büyükşehir'e, Başbakanlık'a, Çalışma Bakanlığı'na yazdık. Hepsi de 'bu bir devlet yatırımıdır' diyor. Biz devlet yatırım yapmasın demiyoruz. Ama belli bir planlama ile yapılsın, insanlara ve hukuka saygı gösterilsin.'' şeklinde konuştu.

İddialarla ilgili bilgi veren Doğuş İnşaat Halkla İlişkiler Müdürü Nurten Ay, ''Sıkıntı olmaması için çalışıyoruz; ancak böyle büyük projelerde bu tarz aksaklıklar oluyor'' dedi.

Ay, kamulaştırma yapılmadan binanın girişlerini kapatacak şekilde etrafının teneke bariyerlerle çevrilmesiyle ilgili olarak, kendilerine de şikayetler geldiğini ve bire bir görüşerek ne yapılabilir diye çözüm aradıklarını söyledi. Ay, ''Mağduriyeti anlıyoruz. En kısa zamanda bitirmeye çalışacağız.'' ifadelerini kullandı.


risalehaber.com


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir