Adı 'Ak Mescit olsun'

Bakan Günay, ''Çamlıca'ya öyle mücevher gibi bir şey yapalım, pırıl pırıl olsun, hatta bence adı Ak Mescit olsun'' dedi.

Adı 'Ak Mescit olsun'
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Bakan Günay, ''Çamlıca'ya öyle mücevher gibi bir şey yapalım, pırıl pırıl olsun, hatta bence adı Ak Mescit olsun'' dedi.

Mimarlar ve Mühendisler Grubu'nun Akgün Otel'de düzenlediği çalışma toplantısına katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, bir katılımcının, Çamlıca tepesine yapılması planlanan camiyle ilgili sorusu üzerine; kentin artan nüfusu nedeniyle yeni camilere de ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

''Üsküdar'ın tepesinde bir cami olmaz mı? Olur. Olmalı da'' ifadelerini kullanan Günay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Boğaz'daki camilere bakıyorum, birer mücevher gibi dizilmiş. Boğaz'ın kıyısında gerdanlık gibi. Hiçbirisi Boğaz'a basmıyor. Hiçbirisi Boğaz'ın görkemiyle yarışmaya kalkmıyor, arkadaki büyük yapılarla da. Halbuki yapardınız Boğaz'a bir büyük cami, her şey ondan ibaret. Onu yapmamışlar. Gerdanlığa, mücevher gibi dizmişler. Bence tepeye yaptığımız da o yeşillik içinde, alnın tacı gibi bir şey olmalı. Tacın içindeki o yakut gibi bir şey olmalı. Cesametiyle değil, zarafetiyle öne çıkmalı. Öyle birşey yaptığınız zaman hepimiz ayağa kalkar alkışlarız. Ama bugünkü beton tekniğiyle daha büyüğünü yapmaya çalışıyorsanız, yaparsın, Gökkafesi yapanlar bugün utanıyor.''

Çamlıca'ya Ak Mescit
Çamlıca Camisi için kendisinin de ''kapalı kapılar ardında'' bir öneri getirdiğini açıklayan Günay, orijinali Kırım'da bulunan, yakın zamanda aynı adla bir örneği de Tataristan'ın Bulgar kentinde inşa edilen Ak Mescit'in bir benzerinin, Çamlıca'ya inşa edilmesini teklif ettiğini bildirdi.

Ertuğrul Günay, ''Çok büyük değil ama çok güzel. Mermer, parlak değil, mat. Ama pırıl pırıl. İstanbul'da bir Ak Mescit yok. Kırım'da var, Kazan'da var. Böyle mücevher gibi bir şey yapalım, cesameti değil, zarafetiyle ortaya çıksın, pırıl pırıl olsun, o tacın yakutu gibi, orada bir yerde gözüksün, hatta bence Ak Mescit olsun adı. Madem bu coğrafyayı Kazan'ı, Kırım'ı birbiriyle bağlamaya çalışıyoruz, adı da Ak Mescit olsun'' diye konuştu.


İstanbul Ajansı


Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5Puan Ver 5

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.05 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir