Çamlıca birinci derece sit alanı

''Çamlıca'ya cami'' projesinin yürürlükteki yasalara göre gerçekleşmesi olanaksız

Çamlıca birinci derece sit alanı
12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Google News'de Takip Et

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Üsküdar Belediyesi'ne ait Kandilli Geleneksel El Sanatları Merkezi'ni açarken dile getirdiği ''Çamlıca'ya cami'' projesinin yürürlükteki yasalara göre gerçekleşmesi olanaksız.

İstanbul'un tarihi kentsel siluetini tamamlayan ve birçok şarkılara, türkülere konu olan Çamlıca Tepesi, 1970'li yıllardan bu yana ''doğal ve kültürel sit'' kapsamında koruma altına alınmış bulunuyor.

Tepenin ve kısmen eteklerindeki alanların ''sit'' kapsamına alınması gerekçeleri arasında ''yeni yapılaşmaların önlenmesi'', ''tepenin İstanbul'dan görünümündeki topografik özgünlüğünün korunması'' ve yine ''tepenin kent peyzajına kimlik katan özelliğinin sürdürülmesi'' gibi değerlendirmeler bulunuyor.

Başbakan'ın tanımladığı 15 bin m2'lik alana tasarlanan bir caminin ise tüm bu özellikleri bozması bir yana, cami yerine bir başka yapıya bile olsa Kültür Varlıklarını Koruma Yasası kapsamında izin verilmesi mümkün görünmüyor.

TV kuleleri de tahrip ediyor
Nitekim aynı yasaklar nedeniyle Çamlıca'daki televizyon kulesine bile uzun yıllar izin verilmemiş, oradaki kaçak TV kulelerinin kaldırılarak tek bir merkezde toplanması koşulu ile projeye yeşil ışık yakılmıştı. Ancak ilerleyen yıllarda kaçak TV kuleleri varlıklarını sürdürerek sit alanındaki tahribatlarına devam ettiler.

Bu nedenle Çamlıca için asıl devlete düşen görev, kaçak TV kuleleri dahil tüm yasa dışı yapıları sit alanından temizlemek, tepenin özgün ve kente kimlik katan karakterinin korunmasını sağlamak olmalıdır. Başbakan'ın sit alanından sorumlu Koruma Kurulu'nun bile görüşünü almadan öngördüğü cami projesi ise, yasalara aykırı olmasının ötesinde, ibadet mekânlarını ihtiyaç için değil gösteriş için yapmanın örneğini oluşturuyor. Bu nedenle sadece imar açısından değil, inanç felsefesi açısından da tartışma yaratmaya aday görünüyor...


ankarahaber.com


Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0Puan Ver 0

Güncel Olaylar

En Çok Okunan Haberler

+4
°
C
+
-1°
Uskudar
Pazartesi, 14
Salı
+ +
Çarşamba
+ +
Perşembe
+ +
Cuma
+ +
Cumartesi
+
Pazar
+ +
7 Günlük Hava Tahmini

EN ÇOK OKUNANLAR

Üsküdar Nöbetçi Eczaneler Günlük Burç Yorumları
Üsküdar Haritası

GAZETELER

Hürriyet Dünya
Milat Sözcü
Yeni Şafak Türkiye
Takip Et :
Üsküdar 34 Feedburner
www.uskudar34.com © 2007-2022 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki içerikler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Destek ve Bilgi : [email protected]
Bu sayfa 0.03 saniyede yüklendi.

www.uskudar34.com web sitesinde yer alan tüm sayısal ve sözel içerik sadece bilgilendirme amaçlıdır. Köşe yazılarında yer alan içerik yazarların kendi görüşleri veya alıntı(kaynak gösterilerek) olup; ilgili konu hakkında uskudar34.com'un genel görüşünü yansıtmaz.

Web sayfalarımızda yer alan bilgiler ve doğrulukları tarafımızca garanti edilmemekte olup, bu bilgiler belli bir getirinin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir. Bu nedenle bu sayfalarda yer alan bilgilerdeki hatalardan, eksikliklerden ya da bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabileceği her türlü zararlardan dolayı uskudar34.com sorumlu tutulamaz.

sanalbasin.com üyesidir